Gdzie można zamontować kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne potocznie nazywane są solarami i służą do pozyskiwania ciepła z energii słonecznej, którym następnie ogrzewa się wodę w domach. Oznacza to, że jest to technologia bazująca na odnawialnych źródłach energii i pozwalająca znacznie obniżyć rachunki. Warunkiem sprawnego działania kolektorów słonecznych jest ich właściwe umiejscowienie. Gdzie zatem najlepiej zamontować solary?
Kolektory słoneczne. Gdzie je zamontować?
Jak wspomniano wcześniej, solary produkują ciepło z energii słonecznej, a zatem muszą być dobrze wyeksponowane na słońce. Może być to grunt albo dach o odpowiednim kącie nachylenia umożliwiającym jak największe pochłanianie energii. Przyjmuje się, że najlepsze dla naszej szerokości geograficznej nachylenie kolektorów słonecznych wynosi 40 stopni i pod takim kątem powinno się je montować. Ważne jest, aby cała powierzchnia kolektora była skierowana w miarę możliwości na południową ekspozycję – im większe odchylenie, tym bardziej spada ich efektywność pracy.
Wybierając miejsce na kolektory słoneczne, należy zwrócić uwagę na wytrzymałość dachu – warto bowiem wiedzieć, że panel wypełniony cieczą sporo waży. Ważne jest także, aby do kolektorów solarnych był swobodny dostęp w razie konieczności wykonania prac serwisowych. Wybierając miejsce do zamontowania solarów, należy uwzględnić także wszelkie przeszkody powodujące zacienienie połaci dachu lub gruntu, a więc wysokie drzewa, krzewy czy też sąsiadujące budynki.
Miejsce na montaż solarów zwykle wybierają firmy je montujące – czego przykładem jest przedsiębiorstwo Solaris z Łęki Opatowskiej. Firma instaluje kolektory słoneczne w Wieluniu i sąsiednich miejscowościach. Każdy montaż poprzedzany jest wizją lokalną i dokładnym audytem, co ma na celu dobór odpowiednich dla inwestora rozwiązań.
Gdzie lepiej zamontować solary? Na dachu czy na gruncie?
Zasadniczo wybór odpowiedniego rozwiązania zawsze zależy od konkretnej sytuacji – każdy dom jest inaczej usadowiony i inne jest jego otoczenie. Najczęściej jednak kolektory słoneczne montuje się na dachu, co wynika bezpośrednio z niższych kosztów w porównaniu do instalacji wykonywanych na gruncie. Montaż solarów na dachu trwa krócej i jest prostszy do wykonania. W przypadku instalacji na gruncie kolektory słoneczne muszą być odpowiednio ustawione, a zatem konieczne jest zastosowanie specjalnego systemu montażowego.
Reasumując, najlepsze miejsce na montaż solarów to takie, które zapewni dobrą ekspozycję powierzchni kolektora na słońce – im dłużej słońce będzie padać na panel, tym więcej energii zostanie w instalacji wytworzone.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana