Główne zastosowanie wózków widłowych z napędem spalinowo-gazowym
Wózki transportowe (widłowe), jak nazwa wskazuje, wykorzystywane są w branży magazynowej i transportowej. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie jakiegoś ładunku na ograniczonym (zamkniętym lub otwartym) terenie. W zależności od miejsca pracy najczęściej wykorzystuje się wózki widłowe z napędem spalinowo-gazowym lub elektrycznym.
Czym charakteryzują się wózki widłowe z napędem spalinowym?
Wózki widłowe z napędem spalinowo-gazowym (mają silnik Diesla) cechują się niskim zużyciem paliwa, dzięki czemu ich eksploatacja nie jest droga. To uniwersalne maszyny, napędzane gazem LPG, pobieranym z butli. Użytkownicy nie narzekają na sposób wymiany butli – jest to procedura prosta i mało czasochłonna. Takie wózki widłowe emitują niski poziom hałasu podczas pracy. Ich koszty eksploatacji są niskie.
Alternatywą dla takich maszyn są wózki widłowe z silnikiem benzynowym – tańsze w zakupie, choć zużywające więcej paliwa.
Zastosowanie wózków widłowych spalinowych
Wózki widłowe z napędem spalinowym sprawdzą się przy transporcie ciężkich ładunków i pracach magazynowych w trudnych warunkach (zawdzięczają to wysokiemu momentowi obrotowemu). Nie nadają się do zamkniętych pomieszczeń (magazynów, hal) ze względu na produkowanie wysokiej emisji spalin i dwutlenku węgla. Takie wózki używa się tylko na otwartej przestrzeni.
Należy pamiętać także o regularnej konserwacji wózków widłowych, od której zależy żywotność i sprawność maszyny, a także bezpieczeństwo jej użytkowania. Serwisem, wynajem i sprzedażą wózków widłowych zajmuje się firma HM Serwis z Katowic.
Inne typy wózków widłowych
Wózki widłowe z napędem spalinowo-gazowym to nie jedyne maszyny tego typu. W branży magazynowej i transportowej wykorzystuje się także wózki elektryczne, przeznaczone do pracy w zamkniętych pomieszczeniach (magazynach, składach, hurtowniach, halach produkcyjnych, sklepach wielkopowierzchniowych). Zasilane są one energią elektryczną (pochodzącą ze specjalnego akumulatora). Nie emitują spalin ani hałasu. Takie wózki widłowe mają stosunkowo małe rozmiary, dzięki czemu można sprawnie poruszać się nimi w ciasnych przestrzeniach.
W przeciwieństwie do wózków widłowych z napędem spalinowo-gazowym modele elektryczne są droższe. Ich kolejną wadą jest nieprzystosowanie do ciągłej pracy. Akumulator potrzebuje systematycznego ładowania, które może trwać od 4 do 8 godzin.
Niektóre firmy produkcyjne decydują się na najtańsze wózki z napędem ręcznym (tzw. paleciaki), które napędzane są siłą ludzkich mięśni. Zawierają one wbudowany system hydrauliczny, który umożliwia szybkie podnoszenie ładunku na niewielką wysokość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana