Hale namiotowe jako obiekty tymczasowe
Nie zawsze inwestycja w budowę nowego obiektu jest opłacalna i potrzebna. Często inwestorzy decydują się na skorzystanie z hal namiotowych, które wznosi się tymczasowo. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest to, że w przeciwieństwie do budynków murowanych i hal stalowych, na wzniesienie namiotowej nie trzeba mieć pozwolenia. Dzięki temu jest to szybki i tani sposób na uzyskanie powierzchni magazynowej czy produkcyjnej.
Przygotowanie terenu pod budowę hali
Aby hala namiotowa mogła powstać, należy odpowiednio przygotować pod nią teren. Czynność ta wymaga przeprowadzenia wielu prac. Przede wszystkim działka przeznaczona pod budowę hali powinna być dostosowana do typu działalności przedsiębiorstwa oraz jego statusu prawnego. W niektórych branżach używane na co dzień maszyny generują ogromny hałas lub zanieczyszczenia. Dlatego hala namiotowa musi powstać na obszarze, gdzie prowadzone prace nie będą zakłócały porządku społecznego oraz nie będą miały negatywnego wpływu na ludność.
Wybierając teren pod budowę hali, należy sprawdzić także specyfikę gruntu. Jeśli będzie on zbyt grząski lub podmokły, trzeba będzie przeprowadzić prace mające na celu polepszenie jakości podłoża. Działka przeznaczona pod budowę hali powinna zatem:
- mieć dostęp do szlaków komunikacyjnych,
- mieć dostęp do przyłączy, takich jak woda, prąd, gaz i sieć telekomunikacyjna,
- znajdować się w takiej odległości od siedlisk ludzkich, aby nie powodować dyskomfortu w ich codziennym życiu,
- mieć odpowiednie podłoże.
Teren, na którym powstanie hala namiotowa musi być także odpowiednio ogrodzony. W takim przypadku w zupełności wystarczy zabezpieczenie tymczasowe, które po likwidacji hali również zostanie zdemontowane.
Czy należy uzyskać pozwolenie na budowę hali namiotowej?
Jak informują pracownicy firmy Rem-Tech, nie wszyscy inwestorzy są zobowiązani do starania się o pozwolenie na budowę hali namiotowej. To, czy hala będzie musiała uzyskać zgodę na budowę, zależy przede wszystkim od czasu jej eksploatacji. Obiekty tego typu mogą być użytkowane okresowo lub w sposób ciągły. Pozwolenie musi uzyskać inwestor, który planuje eksploatację obiektu przez przynajmniej 180 dni lub dłużej. Hala, która nie uzyskała pozwolenia, jest uznawana za obiekt tymczasowy.
Jak mówią przepisy prawa, obiektem tymczasowym jest konstrukcja, która jest użytkowana krócej, niż wynosi jej trwałość techniczna. Po upływie terminu eksploatacji hali można ją zdemontować lub przenieść w inne miejsce. Uzyskanie pozwolenia na budowę nie ma wpływu na przeznaczenie hali oraz jej rozmiar.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana