Holtery ciśnienia jako system długotrwałego monitorowania ciśnienia tętniczego
Holtery ciśnienia to mobilne urządzenia, które służą do całodobowego monitoringu ciśnienia krwi. Korzystanie z nich zaleca się przede wszystkim pacjentom z nadciśnieniem, ale nie tylko. W artykule wyjaśniamy, czym jest i jak działa holter ciśnienia. Piszemy też o wskazaniach i zasadach stosowania tego typu sprzętu.
Co to jest holter ciśnieniowy?
Rejestrator holterowski ciśnienia, inaczej holter ciśnieniowy, to przenośne urządzenie do rejestrowania ciśnienia krwi. Procedura ta umożliwia ciągłą, 24-godzinną kontrolę ciśnienia i późniejszą szczegółową analizę. Urządzenie do badania ma niewielkie rozmiary i można je z łatwością przymocować do ubrania. Dzięki temu, monitorowania ciśnienia krwi można dokonywać, wykonując codzienne czynności, a także uprawiając sport czy podczas snu. Holtery współpracują ze specjalnym oprogramowaniem zgodnym z dyrektywami UE i normami dotyczącymi wyrobów medycznych. Wyniki uzyskiwane za pomocą tej metody powinny być następnie zinterpretowane przez lekarza prowadzącego.
Jak używać holtera?
Holter ciśnieniowy zwykle wyposażony jest w mankiet zakładany na ramię oraz uchwyt do swobodnego zaczepienia urządzenia np. w pasie. Ważne jest, aby podczas jednego 24-godzinnego pomiaru nie ściągać mankietu ani nie przekładać go na drugą rękę. Holter dokonuje pomiarów automatycznie w odstępach ustalonych przez lekarza w zakresie od 15 do 120 minut, także w nocy. Niektóre modele mają funkcję pomiaru ciśnienia w sytuacjach nagłych, takich jak chwilowe gorsze samopoczucie. Prawidłowego przebiegu badania zwykle nie zakłóca przyjmowanie leków. Nie należy więc rezygnować z przyjmowania farmaceutyków, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Sprzedażą rejestratorów holterowskich ciśnienia i oprogramowania do nich zajmuje się firma P.H.U. byt-med z Bytomia.
Wskazania do badań za pomocą holtera ciśnieniowego
Aparaty do całodobowego pomiaru ciśnienia stosuje się w przypadku stwierdzonego nadciśnienia tętniczego u pacjenta lub podejrzenia tej choroby. Holter pozwala też na ocenę skuteczności wdrożonego leczenia. Wśród innych wskazań do korzystania z urządzenia tego typu można wymienić m.in.:
wykrywanie nagłych zmian ciśnienia,
identyfikację wahań dobowych ciśnienia,
odróżnienie zwykłego nadciśnienia od "nadciśnienia białego fartucha", które występuje w wyniku reakcji stresowej,
podejrzenie nadciśnienia tętniczego maskowanego,
podejrzenie hipotonii ( zawroty głowy, upadki, zasłabnięcia, utraty przytomności)
Pamiętajmy, że rejestrator holterowski powinien być używany i zakładany pacjentowi pod kontrolą wykwalifikowanego personelu medycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana