Jak często chodzić do stomatologa?
![Jak często chodzić do stomatologa? Jak często chodzić do stomatologa?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-322781-jak-czesto-chodzic-do-stomatologa.jpg)
Dzięki regularnym wizytom u stomatologa możliwe jest utrzymanie uzębienia w dobrej kondycji. Niestety wiele osób zgłasza się do dentysty, dopiero gdy odczuwają nieprzyjemne dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Tego specjalistę stomatologa powinno się jednak odwiedzać, nawet jeśli nie ma się żadnych objawów. W artykule wyjaśniamy, jak często wykonywać przegląd zębów i jakie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie dziąseł czy uzębienia.
Jak często należy wykonywać przeglądy zębów u stomatologa?
Regularnych kontroli u stomatologa w żadnym razie nie powinno się zaniedbywać – przegląd zębów należy wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Należy jednak zaznaczyć, że stomatolog może stwierdzić, że u danego pacjenta częstotliwość wizyt powinna być większa –istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób uzębienia, takich jak np. próchnica. Zalicza się do nich m.in. cukrzycę, przyjmowanie niektórych leków (przeciwhistaminowe, moczopędne), a także ciążę i bardzo młody wiek.
Wiele schorzeń uzębienia nie rozwija się w sposób objawowy. Dlatego też brak dolegliwości wcale nie musi oznaczać, że jama ustna nie jest objęta stanem chorobowym. Stomatolog podczas rutynowej kontroli sprawdza stan zębów i dziąseł, co pozwala wykryć pierwsze oznaki rozwijającej się choroby. Co więcej, w klinikach dentystycznych, takich jak centrum stomatologiczne Citodent we Wrocławiu, stomatolodzy podczas kontroli mogą wykonać diagnostykę RTG, która w szybki i nieinwazyjny sposób może wykluczyć lub potwierdzić stan chorobowy zęba. Dodatkowo lekarz dentysta może zalecić zabiegi z zakresu profilaktyki, jak na przykład usunięcie złogów i kamienia nazębnego.
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u stomatologa?
Z wizytą u stomatologa nie powinno się zwlekać także, jeśli odczuwa się dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Nie warto wówczas czekać do zaplanowanej kontroli, lepiej od razu zapisać się do dentysty. Objawy, których wystąpienie może świadczyć o poważnych zmianach chorobowych, to m.in.:
ból zęba,
ból dziąseł,
nadwrażliwość zęba na dotyk i zmiany temperatury,
krwawienie dziąseł,
zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł,
ciemnienie zębów.
Wczesne wdrożenie leczenia przez stomatologa pozwala zahamować rozwój chorób zębów i dziąseł. To z kolei jest kluczowe dla uniknięcia poważnych powikłań. Odkładanie wizyty u dentysty może skutkować koniecznością przeprowadzania bardziej skomplikowanych zabiegów, a niekiedy niezbędne okazuje się nawet usunięcie zęba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stomatologia Steczko NZOZ s.c. Anna, Wacław Steczko
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie30-092 Kraków, Krakusów 1c