Jak dbać o mechanikę sceniczną?
Współczesnym twórcom trudno wyobrazić sobie przygotowanie przedstawienia teatralnego lub widowiska estradowego bez rozwiązań zaliczanych do mechaniki scenicznej. Budujące ją urządzenia techniczne pozwalają na tworzenie intrygujących efektów, ale przede wszystkim muszą zapewniać bezpieczeństwo artystom, pracownikom technicznym i widowni. Jak powinna wyglądać ich prawidłowa eksploatacja?
Produkcja i montaż mechaniki sceny
Każda profesjonalna scena – zarówno stała, jak i tymczasowa – potrzebuje mechaniki. Bez sztankietów i mostów nie byłoby możliwe sterowanie oświetleniem ani podwieszanie dekoracji; bez wciągarek scenografia musiałaby być stała przez cały czas trwania widowiska. Na nowoczesnych estradach standardem są systemy ruchome, np. zapadnie czy sceny obrotowe, które nadają dynamiki akcji i umożliwiają tworzenie zaskakujących efektów.
Każde z wymienionych urządzeń jest zdolne do unoszenia, opuszczania bądź przesuwania elementów o bardzo dużej masie, a nierzadko samych artystów wraz z otaczającymi ich dekoracjami. Aby uniknąć niebezpiecznych wypadków na scenie, trzeba mieć gwarancję niezawodności tych urządzeń technicznych. Tę daje wyłącznie współpraca z doświadczonymi dostawcami konstrukcji scenicznych, takimi jak firma „Piasecki i Syn”, która działa w branży już od ponad 20 lat, pracując zawsze zgodnie z wytycznymi klientów i wymogami obowiązujących przepisów, w tym Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE.
Przepisy dotyczące konserwacji mechaniki sceny
Regularna konserwacja urządzeń budujących mechanikę sceny służy nie tylko bezpieczeństwu użytkowników, ale też zapewnia ich długie, bezawaryjne działanie. Administracja i obsługa obiektu, w którym są użytkowane, musi dbać o regularne przeglądy technicznie, planując je zgodnie z wytycznymi producenta i z uwzględnieniem przepisów. Jakich?
W kontekście ruchomych podestów, wciągarek linowych i zapadni scenicznych (zaliczanych do urządzeń dźwigowych) kluczowe jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego. Ponadto konieczna jest znajomość i przestrzeganie przepisów Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 15 września 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy organizacji i realizacji widowisk.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie projektowania, budowy i konserwacji mechaniki sceny? Skontaktuj się z ekspertami branży i nie obawiaj się zadawać pytań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana