Jak dbać o stan techniczny łopat w turbinach wiatrowych?
Farmy wiatrowe są efektywnym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej bez szkody dla środowiska. Ze względu na niskie koszty funkcjonowania oraz możliwość dostarczania prądu niezależnie od pory roku systematycznie zwiększa się ich ilość. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń na cenę wytwarzanego prądu w dużym stopniu wpływa awaryjność wszystkich elementów turbiny. Szczególne znaczenie ma więc utrzymywanie w dobrym stanie jej łopat.
Dlaczego serwisowanie łopat turbin wiatrowych ma tak duże znaczenie?
Turbiny wiatrowe są w stanie produkować energię elektryczną dzięki różnicom w ciśnieniu opływającego ich łopaty powietrza oraz oddziaływaniu jego naporu. Wprawiane w ruch przekazują moment obrotowy na wał i prądnicę, która będzie mogła wygenerować napięcie przekazywane następnie do sieci energetycznej. Dla uzyskiwania optymalnych efektów i niezakłóconej produkcji prądu niezbędne jest utrzymanie łopat w odpowiednim stanie technicznym. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne mogą powodować pogorszenie się aerodynamiki całego układu. Wpływają na bezpieczeństwo pracy turbiny, a także na jej żywotność, ponieważ zmiany w rozkładzie masy mogą prowadzić do przeciążeń oraz przedwczesnego zużycia innych elementów np. łożysk czy wału. Dla utrzymania pracy urządzenia konieczne będzie więc prawidłowe dbanie o jego stan techniczny. Na rynku działa wiele firm zajmujących się tego rodzaju usługami. Dobrym przykładem może tu być BIATRAK, która specjalizuje się w profesjonalnym serwisowaniu łopat turbin wiatrowych.
Jakie czynności są prowadzone w ramach serwisu łopat turbin wiatrowych?
Zadania wykonywane podczas okresowego serwisu łopat turbin wiatrowych zależą w dużej mierze od ich stanu technicznego oraz stopnia, w jakim urządzenie jest narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Wśród najczęściej przeprowadzanych zabiegów znajduje się naprawa i renowacja powłok malarskich, które powinny zapewniać właściwą gładkość, niwelując opory powietrza i zmniejszając ryzyko gromadzenia się zanieczyszczeń, a zarazem dawać ochronę przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Groźne są pęknięcia pojawiające się w strukturze materiału oraz jego rozwarstwianie się. Niezbędna jest kontrola połączeń między poszczególnymi elementami. Dla oceny skali potrzebnych interwencji turbiny powinny być poddawane regularnym oględzinom przez konserwatorów mających odpowiednie doświadczenie i kompetencje do wykrywania usterek oraz określania optymalnego sposobu ich usunięcia. Szybkie działanie nie tylko ogranicza koszt naprawy, ale też skraca czas potrzebny na wykonanie prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana