Jak dobrać i stosować materac przeciwodleżynowy?
Przy pielęgnacji osób obłożnie chorych, które nie mogą o własnych siłach opuścić łóżka, niezwykle istotna jest profilaktyka przeciwodleżynowa. Wynika to z tego, że powstające rany mogą nie tylko powodować ogromny dyskomfort, ale także są niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego zalecane jest stosowanie materaca przeciwodleżynowego. Dowiedz się, o czym należy pamiętać przy jego wyborze.
Dlaczego warto zadbać o profilaktykę przeciwodleżynową?
Jednym z największych wyzwań przy pielęgnacji osoby unieruchomionej jest zapobieganie odleżynom. Ich powstawanie może być spowodowane zarówno bezustannym naciskiem na tkanki, jak i tarciem. Z początku mogą przypominać delikatne podrażnienia, ale ostatnie stadium odleżyny to głęboka jama sięgająca kości i wypełniona rozkładającymi się tkankami. Ich leczenie jest niezwykle trudne, a do tego mogą powodować zakażenie, osłabienie chorego czy groźną dla życia sepsę. Dlatego dobrym pomysłem jest nabycie specjalnego materaca przeciwodleżynowego. Warto o niego zadbać w przypadku:
urazów ortopedycznych, które unieruchamiają chorego na dłuższy czas,
niesprawności,
ciężkiej choroby, ograniczającej lub uniemożliwiającej samodzielne poruszanie się danej osoby.
Sprzęt rehabilitacyjny i pomagający w rekonwalescencji sprzedają specjalistyczne sklepy, takie jak COREMED.
W jaki sposób działa materac przeciwodleżynowy?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób różni się materac przeciwodleżynowy od tego zwykłego. Otóż taki produkt ma specjalną konstrukcję, która zapobiega powstawaniu stałego nacisku na jeden obszar. Dzięki temu można zadbać o odpowiednie ukrwienie tkanek i zapobiec pojawieniu się podrażnień czy odleżyn. Do tego taki sprzęt również wpływa pozytywnie na komfort chorego oraz minimalizuje ryzyko sztywnienia kończyn.
Jak dobrać materac przeciwodleżynowy?
Przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego, takiego jak materac przeciwodleżynowy, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
rodzaj – na rynku można znaleźć materace rurowe odpowiednie dla cięższych osób, u których już pojawiły się odleżyny lub bąbelkowe przeznaczone dla chorych o prawidłowej masie ciała;
wzrost – materac powinien być optymalnie dopasowany do tego, jaki ma wzrost chory. Wybór zbyt małego będzie powodować dodatkowy dyskomfort;
stan chorego – w przypadku pacjentów, którzy są czasowo unieruchomieni, sprawdzi się materac bąbelkowy, natomiast gdy stan jest długotrwały, należy zastosować rurowy.
Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrany materac przeciwodleżynowy może pomóc w pielęgnacji chorego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana