Jak działają węzły cieplne?
Węzły ciepłownicze to powszechnie stosowane rozwiązanie, które pozwala zapewniać dostęp do energii cieplnej pochodzącej z sieci ciepłowniczej dla końcowych odbiorców. Stosowane są one więc przede wszystkim w budynkach wielomieszkaniowych i komercyjnych, jednak można je także spotkać w domach jednorodzinnych. Czym dokładnie są jednak węzły ciepłownicze i jak działają?
Czym jest węzeł cieplny?
Węzeł cieplny jest to najczęściej grupa urządzeń, które odpowiadają za zmianę parametrów lub rodzaju nośnika ciepła, który dostarczany jest z przyłącza. Dodatkowo ich zadaniem jest także regulowanie ilości ciepła, które dociera do instalacji końcowej. W uproszczeniu węzły cieplne można więc określić jako element łączący zewnętrzną sieć z wewnętrzną instalacją budynku, który dostarcza energię cieplną oraz ciepłą wodę użytkową do odbiorców końcowych w żądanej przez nich ilości.
Z jakich podstawowych elementów składają się węzły cieplne?
Budowa węzłów cieplnych uzależniona jest od rodzaju instalacji, które są z nimi połączone. Najczęściej wykonywane są one więc z uwzględnieniem indywidualnych parametrów związanych z ich użytkowaniem na bazie projektów, których przygotowaniem w Gdańsku zajmuje się między innymi producent węzłów cieplnych BTS plus. Do charakterystycznych elementów węzłów ciepłowniczych zaliczyć można jednak między innymi:
zawory zwrotne bezpieczeństwa,
pompy cyrkulacyjne oraz obiegowe,
elementy pomiarowe takie jak wodomierze i ciepłomierze,
mieszacze termostatyczne,
filtry siatkowe,
automatyczne układy sterowania temperaturą oraz ciśnieniem,
naczynia wzbiorcze.
Co istotne wszystkie z nich są samoobsługowe, przez co węzły cieplne działają w pełni automatycznie.
Na czym polega działanie węzłów ciepłowniczych?
Funkcjonowanie węzłów cieplnych opiera się na prostej zasadzie. Czynnik wraz z energią cieplną pochodzący z sieci ciepłowniczej przekazywany jest najpierw do węzła. Stamtąd jest on następnie dystrybuowany do poszczególnych instalacji odbiorczych zlokalizowanych na przykład w mieszkaniach budynku wielorodzinnego. Ilość przekazywanego czynnika regulowana jest przez samych odbiorców za pomocą termostatów umieszczonych, chociażby na kaloryferach. Dzięki temu każdy z nich może niezależnie od siebie utrzymywać różne temperatury w pomieszczeniach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana