Jak interpretować normę ISO 22000:2018?
Firmy zajmujące się bezpośrednio lub pośrednio produkcją żywności i opakowań powinny wdrażać globalne standardy i normy z zakresu bezpieczeństwa żywności. Pozwala to udowodnić konsumentom, że dbają o ich zdrowie i bezpieczeństwo, a także osiągnąć przewagę konkurencyjną. Jedną z ważniejszych norm z zakresu bezpieczeństwa żywności jest norma ISO 22000, a ściślej jej najnowsza wersja: ISO 22000:2018.
Istota normy ISO 22000:2018
ISO 22000 to pierwsza międzynarodowa norma, którą opublikowała Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ISO dla systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności. Norma ta ujednolica ogólnoświatowe standardy bezpieczeństwa i higieny żywności, a także podaje ścisłe standardy i wytyczne dla wszystkich przedsiębiorstw i organizacji, które uczestniczą w łańcuchu produkcyjnym żywności. Tak więc norma ISO 22000 odnosi się do firm zajmujących się produkcją żywności, ale również jej transportem, produkcją opakowań i wielu innych czynności związanych bezpośrednio lub pośrednio z żywnością. ISO 22000:2018 to najnowsza wersja standardu, który wprowadza dodatkowe rozwiązania kontrolne i z zakresu zarządzania ryzykiem. Zaktualizowana została terminologia, a także oparto tę normę o tzw. Aneks SL, czyli Strukturę Wysokiego Poziomu. Co między innymi znajdziemy w normie ISO 22000:2018?
Norma ISO 22000:2018
Aby dokładniej poznać normę ISO 22000 warto skorzystać z jednodniowego akredytowanego szkolenia, które dokładnie przybliży ten zakres. Kursy tego typu, jak również z innych norm i standardów prowadzą akredytowani trenerzy z wieloletnim doświadczeniem, jakich znajdziemy chociażby w firmie Lemco Partner Magdalena Ledwoń - BRC Szkolenia. Norma ISO 22000 to innymi słowy system zarządzania bezpieczeństwem żywności, w którym znajdziemy jasno określone wymagania dla każdej organizacji, która działa w szeroko pojętym przemyśle związanym z produkcją żywności. Celem normy jest poprawa wydajności i bezpieczeństwa żywności.
W najnowszej wersji ISO 22000:2018 znajdziemy nowe wymagania, które kładą nacisk przede wszystkim na opieranie się o ryzyko. W nowej wersji normy znajdziemy także ustalenia i kategoryzację środków kontroli. Większy nacisk na kontrolę dotyczy też wedle normy samych produktów, usług i procesów w danym przedsiębiorstwie. Szczegółową interpretację normy ISO 22000:2018 warto poznać na certyfikowanym szkoleniu. Poznamy też dzięki temu m.in. cele zmian w tej normie, a także szeroko opisane procedury, zarządzanie zmianami, środki nadzoru czy zmiany w samej terminologii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana