Jak korzystać z banku danych, czym jest i jak działa?
Potrzebujesz informacji o sytuacji społecznej, gospodarczej czy demograficznej? A może szukasz informacji o stanie środowiska? W takim razie skorzystaj z banku danych. Jakie są jego rodzaje? Czym jest Bank Danych Lokalnych i co obejmuje? Zdobądź niezbędne informacje na ten temat. Sprawdź, czego można się dowiedzieć od Banku Danych o Lasach!
Bank Danych Lokalnych
Bank Danych Lokalnych jest największą polską uporządkowaną i dostępną w Internecie bazą informacji. Obejmuje sytuacje społeczno-gospodarcze, społeczne, demograficzne, jak również środowiska. Opisuje:
- powiaty,
- gminy i województwa,
- regiony i podregiony.
Należą one do części jednostek terytorialnych.
Aktualizacja danych w banku jest bardzo ważna. Warto wiedzieć, że dane są uporządkowane według zjawisk i dziedzin. Informacje są dostępne w banku rocznie lub kwartalnie. Przykładem mogą być:
- ludność,
- mieszkania,
- rynek pracy.
Warto wiedzieć, że przy korzystaniu z banku można otrzymać informacje z danej dziedziny statystycznej w szeregu czasowym czy opis danej jednostki podziału administracyjnego państwa. Co więcej, możliwe jest wygenerowanie danych w zakresie określonego czasu.
Czym jest Bank Danych Regionalnych?
Bank Danych Regionalnych, a więc BDR to największy polski katalog informacji o sytuacji:
- społeczno-gospodarczej,
- demograficznej,
- społecznej.
Jest to uporządkowany i dostępny w internecie zbiór informujący o stanie środowiska. Przy tym opisuje powiaty, województwa czy gminy jako podmioty systemu organizacji społecznej czy administracyjnej. Obejmuje poza tym regiony i podregiony. Kiedyś prowadzony przez GUS, obecnie zastępuje go Bank Danych Lokalnych.
Bank danych o lasach
Bank danych o lasach to strona internetowa, która obejmuje stan lasów oraz ich zasoby w Polsce. Uregulowane jest to ustawą o lasach, która nakłada taki obowiązek na państwowe lasy. Warto wiedzieć, że w 2009 roku w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zebrano zespół, który zajął się wykonaniem koncepcji budowy czy działania banku danych, a więc BDL. Jej wprowadzeniem zajęło się w 2010-2012 roku Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. W skład prac wchodziły:
- zaprojektowanie i zebranie danych,
- przetworzenie danych,
- stworzenie strony WWW.
Wówczas zgromadzono dane z planów urządzenia lasu. Dotyczyło to wszystkich lasów w zarządzie PGL Lasy Państwowe czy dane z prac urządzeniowych dla lasów będących w 3 województwach:
- małopolskim,
- mazowieckim,
- podkarpackim.
Wynikiem prac było udostępnienie serwisu internetowego oraz prezentacja wyników. Mapa banku danych o lasach to nie wszystko. Istnieje także dostęp do zestawień. Następnie doszło do rozbudowy BDL o pozostałe województwa. Od 2014 roku serwis działa w nowej formie. Do celów banku danych o lasach zalicza się:
- gromadzenie,
- przechowywanie,
- aktualizowanie danych.
Także przetwarzanie i przeprowadzanie danych pozwalające na ich interpretację. Umożliwia także prowadzenie analiz czy ustalanie rozwoju zasobów leśnych.
Pozostałe informacje
Warto wiedzieć, że zasoby informacyjne, a więc roczne i krótkookresowe statystyki są aktualizowane i uzupełniane na bieżąco. Możliwe są również dodatkowe możliwości. Zalicza się do nich:
- przekroje terytorialne,
- ranking,
- portret terytorium,
- wielodziedzinowa statystyka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana