Jak leczy się zaburzenia behawioralne u psów?
Posiadanie psa to nie tylko ogromna radość, ale i ogromna odpowiedzialność. Opiekunowie tych czworonożnych przyjaciół muszą mierzyć się nie tylko z problemami zdrowotnymi, jakie mogą się pojawić czy zaspokajaniem ich podstawowych potrzeb. Coraz częściej mówi się o zaburzeniach behawioralnych u psów, czyli zaburzeniach w ich zachowaniu. Jakie są najczęściej występujące zaburzenia behawioralne i jak sobie z nimi radzić?
Czym są zaburzenia behawioralne?
Zaburzenia behawioralne to nic innego jak grupa niepożądanych zachowań, które nie zawsze są wynikiem braku realizacji jego potrzeb czy choroby. Równie dobrze mogą wynikać z nieprawidłowości w procesie rozwoju psa, czyli nieprawidłowej socjalizacji lub jej braku lub zaniedbań ze strony opiekuna. Mogą być także konsekwencją towarzyszącej psu frustracji, nudy, traumatycznych dla niego wydarzeń, przeżywanego lęku, odczuwanego bólu, poczucia zagrożenia czy potrzeby obrony zasobów.
U psa zaburzenia behawioralne przyjmują różną postać. Pies może nadmiernie szczekać i wyć, żebrać przy stole i wymuszać jedzenie od domowników lub skakać na ludzi. To również problemy z załatwianiem się w domu, niszczenie przedmiotów i wszelkiego rodzaju destrukcyjne zachowania. Poważnym problemem behawioralnym jest przejawiana przez psa agresja, zarówno wobec ludzi, jak i innych czworonogów, próby ucieczek czy brak reakcji na komendy.
Jak pomóc psu z zaburzeniami behawioralnymi?
Jeszcze przed rozpoczęciem szukania przyczyny problemów behawioralnych w otoczeniu lub historii psa, należy udać się do weterynarza. Zachowania te mogą mieć swoje źródło w bolesnym urazie, demencji starczej, przewlekłych schorzeniach. Wybierając gabinet, warto sprawdzić, czy pies otrzyma w nim pomoc zarówno od weterynarza, jak i behawiorysty, jak np. przychodnia Devon we Wrocławiu. Holistyczne podejście pozwoli szybko znaleźć przyczynę problemów oraz je skutecznie wyeliminować.
Jeżeli pies jest zdrowy, warto skorzystać z pomocy behawiorysty. Pod jego okiem można te zachowania przepracować i wyrobić nie tylko u psa, ale i u opiekuna nawyki, które pomogą psu uporać się z problemami. W przypadku nasilonych i długo utrzymujących się problemach konieczna jednak będzie również farmakoterapia, co wymaga ścisłej współpracy weterynarza i opiekuna czworonoga.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana