Jak naprawić uszkodzone podczas remontu przewody elektryczne?
Gdy zdarzy Ci się przerwać kabel elektryczny podczas remontu, nie martw się na zapas. Pracując elektronarzędziami, możesz nawet nie poczuć na sobie przerwania takiego kabla, bo sprzęt często ma plastikową obudowę. Dlatego możesz spokojnie przejść do podstawowych kroków naprawy uszkodzenia. Nie musisz wzywać elektryka – takie zadanie bez większego problemu wykonasz samodzielnie. Przyjrzyj się podpowiedziom, które dla Ciebie przygotowaliśmy!
Najważniejsze czynności przy uszkodzonym przewodzie elektrycznym
„Pierwszym krokiem przy naprawie uszkodzonego przewodu elektrycznego, jest wyłączenie zasilania” – radzą specjaliści z firmy TELNES z Mińska Mazowieckiego. To bardzo ważne, by bezpieczniki odpowiedzialne za dany obwód odłączyły dopływ prądu. Kolejnym krokiem jest delikatne rozkucie ściany lub wycięcie fragmentu płyty G-K, aby dokładnie przyjrzeć się uszkodzonemu przewodowi. Zdarza się, że uszkodzeniu ulega jedynie gumowa osłona zewnętrza, a izolacja i tym bardziej żyła przewodu, są w nienaruszonym stanie. Wtedy warto zaizolować dokładnie kabel i zaślepić powstały otwór w ścianie. To optymistyczny wariant, który niestety nie zdarza się zbyt często. Co zrobić, gdy kabel jednak został przerwany?
Naprawa przerwanego kabla elektrycznego
Jeśli doszło do przerwania izolacji przewodu lub jego całkowitego przecięcia, przed podjęciem działań również musisz wyłączyć zasilanie. Oczywiście w sprawnej instalacji po nagłym skoku natężenia prądu bezpiecznik sam odłączy prąd. Upewnij się jednak przyrządem pomiarowym czy w żyle nie ma napięcia. Pamiętaj też, że profesjonalna firma elektryczna zawsze zapewnia Klientowi dostęp do planów instalacji i nie kładzie kabli na oślep. Dlatego wykonując remont instalacji elektrycznej, najlepiej jest polegać na wyspecjalizowanej ekipie. Przecięty kabel możesz spróbować naprawić samodzielnie. Potrzebna Ci będzie kostka do łączenia przewodów, nożyk lub ściągacz do izolacji, śrubokręt elektryczny i puszka podtynkowa. Najpierw przyłóż puszkę, by wiedzieć, jak dużej średnicy otwór musisz wyciąć lub wykuć. Potem wykonaj otwór i połącz przewody przy pomocy kostki. W ostatnim kroku pozostaje Ci obsadzić puszkę w ścianie z przewodami znajdującymi się w środku i dokładne ją zabezpieczyć przy pomocy masy tynkowej i gipsu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana