Jak nieprawidłowe oddychanie wpływa na wady zgryzu?
Oddychanie jest jednym z procesów niezbędnych do życia każdego człowieka. Dostarcza do komórek niezbędną ilość tlenu. Aby organizm człowieka prawidłowo się rozwijał, nie wystarczy jednak po prostu oddychać – trzeba to jeszcze robić w prawidłowy sposób. Skutkiem nieprawidłowego oddychania jest między innymi zaburzenie pracy mięśni jamy ustnej, co skutkuje rozwojem wad zgryzu.
Prawidłowe oddychanie, czyli przez nos
Gdy oddychamy, usta powinny być zamknięte, a wdech i wydech ciche i niezauważalne. Cały proces nie powinien sprawiać żadnego problemu. Oddychanie przez usta jest nieprawidłowe i może świadczyć o różnych problemach, takich jak przerost migdałka gardłowego, skrzywiona przegroda nosa czy alergie. Tymczasem większość dzieci z przyzwyczajenia oddycha właśnie przez usta, a wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z problemu. Lekceważenie tego szkodliwego nawyku może prowadzić do rozwoju u pociechy wielu poważnych dolegliwości.
Oddychanie przez usta a wady zgryzu
Podczas oddychania przez nos usta są zamknięte i mięśnie działające na łuki zębowe pozostają w równowadze. Z zewnątrz działają mięśnie policzków i warg, a ich naciskowi przeciwdziała język, utrzymując półkolisty kształt łuków zębowych. Oddychanie przez usta skutkuje zaburzeniem równowagi działania mięśni działających na łuki zębowe. Żuchwa obniża się i cofa, a na górny łuk zębowy działają tylko policzki. Powoduje to zwężenie szczęki, a w rezultacie wysklepienie się podniebienia do góry.
Zmniejszenie się przestrzeni jamy nosowej na rzecz jamy ustnej skutkuje gorszą drożnością nosa, przez co oddychając, nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. W wyniku tego zaczynamy odruchowo oddychać przez usta, co jeszcze bardziej zaburza równowagę mięśniową. Górny łuk zębowy zwęża się jeszcze bardziej, a wysklepienie podniebienia się powiększa. Górne i dolne zęby przestają do siebie pasować, a górne siekacze wychylają się do przodu, co prowadzi do powstania wady zgryzu. Oddychanie przez usta skutkuje także nienaturalnym wydłużeniem dolnego odcinka twarzy.
Jak leczyć niewłaściwe oddychanie?
Zmiana przyzwyczajeń związanych z oddychaniem nie jest łatwa, ale możliwa. Klucz to zdiagnozowanie przyczyny problemu. Jeśli dziecko oddycha przez usta, warto zabrać je do ortodonty, który przyjmuje na przykład w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej – Dr Łyszczarz Clinic w Krakowie. Lekarz oceni zgryz dziecka i wychwyci nieprawidłowości, dzięki czemu zaordynuje odpowiednią terapię. Szybka reakcja pozwoli uniknąć pogłębiania się wad zgryzu i innych problemów. W przypadku osób dorosłych, które przez całe życie oddychają w nieprawidłowy sposób, niezbędna może okazać się interwencja chirurga szczękowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana