Jak powstaje kapusta i ogórki kiszone?
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów polskiej kuchni są kiszonki, w tym kapusta i ogórki kiszone. Oba produkty powstają w prosty sposób, chociaż fermentacja wymaga cierpliwości i fachowej ręki. W procesie kiszenia najistotniejszą rolę odgrywa sól, dzięki której może dojść do reakcji nadającej kapuście oraz ogórkom charakterystyczny, kwaśny smak.
Jak przygotować kapustę i ogórki do kiszenia?
W procesie kiszenia ogórków i kapusty niezbędna będzie sól, chociaż w obu przepisach wykorzystuje się ją w trochę inny sposób.
Do przygotowania kiszonej kapusty niezbędne będą:
- sól w postaci kryształków,
- duży słoik lub butelka,
- kapusta pokrojona w cienkie paski.
Pracę należy rozpocząć od pocięcia kapusty w paski. Następnie należy ułożyć z nich warstwy – każda z nich powinna mieć grubość ok. 4-5 cm. Każda warstwa powinna być zasypana solą i dokładnie ugnieciona. Po ułożeniu warstw należy szczelnie zamknąć słoik i tak przygotowane kiszonki tradycyjne przechowywać w temperaturze około 10 stopni Celsjusza.
Pamiętaj, dodatek octu przerwie proces fermentacji. W efekcie – zamiast otrzymać kapustę kiszoną, otrzymasz kapustę kwaszoną – o zupełnie innych walorach odżywczych.
Do przygotowania ogórków kiszonych niezbędna będzie solanka. Aby ją uzyskać, należy do litra wody należy dodać kopiastą łyżkę soli, najlepiej kamiennej i dokładnie ją rozpuścić. Do osobnego słoika przekłada się ogórki i dodatki. Tradycyjnie do kiszenia dodaje się:
- ząbki czosnku (1 główka będzie wystarczająca)
- chrzan,
- koper.
Aby wzbogacić smak, można dodać także liście chrzanu lub porzeczki. Jeśli zdecydujesz się na ich pominięcie, kiszonki będą równie smaczne.
Kiedy wszystko jest już ułożone w słoiku, należy zalać składniki przygotowaną wcześniej solanką. Kiszone ogórki, podobnie jak kapusta, powinny być przechowywane w miarę chłodnym miejscu.
Jaka reakcja zachodzi w czasie kiszenia?
Podczas kiszenia ogórków i kapusty zachodzi reakcja fermentowania i rozkładu cukrów. Tradycyjne kiszonki stają się kwaśne, ponieważ w czasie tego procesu wydziela się kwas mlekowy. Nie jest to jednak powód do obaw. Według wieloletniego producenta kiszonek, Zakiszony, tworzone w ten sposób produkty wpływają pozytywnie na stan zdrowia osoby je spożywającej. Do ich zalet można zaliczyć:
- dużą zawartość witamin, w tym witaminę B, C oraz E,
- korzystny wpływ na odporność,
- dużą zawartość żelaza, które pomaga uniknąć m.in. anemii.
W wyniku tej fermentacji nie powstaje alkohol. Nie trzeba się więc obawiać ewentualnego zatrucia po zjedzeniu ich w dużej ilości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana