Jak powstaje tektura falista?
Tektura to bardzo często wykorzystywany rodzaj papieru, a wyróżnia się ona wyjątkową grubością. Z tego względu stosowana jest często nie tylko w celach rekreacyjnych w pracach plastycznych, ale również w innych dziedzinach. Jakie konkretnie są to branże i jak w zasadzie produkuje się tekturę falistą? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Charakterystyka tektury falistej
Wśród typów tektur wyróżnia się przede wszystkim dwa podstawowe rodzaje – litą i falistą. Pierwsza z nich jest gładka, podczas gdy druga charakteryzuje się inną strukturą. Składa się ona z warstw, z których jedna jest z reguły gładka, a inne pofalowane. Produkty są zwykle białe lub szare. Różnice w poszczególnych rodzajach tektury falistej polegają przede wszystkim na liczbie i typie warstw, z których się one składają. Może ich być od dwóch do siedmiu. Warstwy oznacza się literami i od rodzaju fali zależy grubość tektury mająca zwykle kilka milimetrów.
Opisywane materiały są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe, dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim przy produkcji trwałych opakowań. Tektura falista będzie stanowiła skuteczne zabezpieczenie dla przesyłek ze względu na swoją trwałość oraz odporność na zgniatanie, które sprawdzą się nawet w przypadku obiektów wykonanych z delikatnych tworzyw.
Proces produkcji tektury falistej
Pierwszym krokiem podczas produkcji tektury falistej jest uzyskanie tak zwanej miazgi, czyli masy, z której będzie ona uformowana. Materiał ten składa się z elementów pochodzących z drzew i makulatury. Następnie do masy dodaje się substancje odpowiadające za zmianę koloru przyszłego produktu. Później konieczne jest odsączenie nadmiaru wody i sprasowanie mieszanki. Dopiero wówczas powstają arkusze papieru, z których tworzy się tekturę falistą.
Poszczególne elementy są poddawane działaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu zmieniają swój kształt. Następnie falowane arkusze klei się ze sobą, biorąc pod uwagę to, ile warstw ma mieć produkt końcowy. Ostatnim etapem jest wykrawane tektury, z której można robić różnego rodzaju opakowania, czym zajmuje się na przykład firma MARK.
Proces powstawania produktu jest nieco skomplikowany, ale zdecydowanie wart wysiłku. Korzystanie z usług doświadczonych firm to gwarancja uzyskania tektury falistej wysokiej jakości. Świetnie poradzi sobie ona z zabezpieczeniem pakowanych produktów czy z innymi zastosowaniami, do których zostanie przeznaczona.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana