Jak prawidło smarować maszyny rolnicze?
Odpowiednie smarowanie jest jedną z najważniejszych czynności obsługowych, pozwalającą na znaczne wydłużenie żywotności wszystkich maszyn i urządzeń, a także na zapobieganie ich usterkom. Dobrze dobrane pod względem podstawowych parametrów – m.in. lepkości czy wytrzymałości temperaturowej – środki smarne muszą być dostarczane we właściwej ilości i przewidzianych przez producenta sprzętu terminach.
Jakie elementy wymagają smarowania w sprzęcie rolniczym?
Maszyny rolnicze są eksploatowane w trudnych warunkach. Ich podzespoły są narażone na długotrwałą pracę w silnym zapyleniu oraz duże przeciążenia związane z charakterem realizowanych zadań. Jednocześnie specyfika tego rodzaju sprzętu sprawia, że poza układami mechanicznymi, takimi jak występujące w jednostkach spalinowych, skrzyniach biegów oraz przekładniach montuje się w nich również układy hydrauliczne i pneumatyczne, w których nie obejdzie się zarówno bez smarów i olejów rolniczych, jak i okresowej wymiany filtrów. Warto też pamiętać, że smarowanie będzie także potrzebne w przypadku wielu łożysk i cięgien znajdujących się w poszczególnych podzespołach.
Dlaczego smarowanie jest taki istotne?
Odpowiednie smarowanie pozwala na ograniczenie pojawiającego się w układach mechanicznych tarcia suchego i zamianę go na tarcie mokre. Tarcie suche powoduje pojawianie się znacznych oporów podczas przemieszczania się względem siebie powierzchni elementów ruchomych. Polega ono na stopniowym ścieraniu się materiału, prowadząc do wzrostu temperatury i do powstawania się deformacji. W przypadku tarcia mokrego zjawisko jest przeniesione między cząsteczki środka smarnego tworzącego film separujący od siebie poruszające się elementy, co redukuje ilość wytwarzanego ciepła oraz opór.
Jakie układy smarowania występują w maszynach rolniczych?
Maszyny rolnicze korzystają z typowych rozwiązań znanych z innych pojazdów, jeżeli chodzi o smarowanie podstawowych podzespołów jezdnych – m.in. silnika i skrzyni biegów. W przypadku najbardziej skomplikowanych urządzeń np. kombajnów stosuje się też układy centralnego smarowania rozprowadzające właściwe środki smarne po wybranych węzłach tarcia. Składają się one ze specjalnych zbiorników na smar lub olej, pomp tłoczących środek smarny oraz sieci przewodów doprowadzających go w odpowiednie miejsca. Przy najprostszych rozwiązaniach wykorzystuje się natomiast zwykłe kalamitki i smarownice ręczne.
Środki smarne przeznaczone dla rolnictwa można znaleźć m.in. w ofercie firmy Proauto. Specjalizuje się ona w dostarczaniu olejów, smarów i produktów eksploatacyjnych, a także chemii dla myjni samochodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana