Jak przebiega badanie techniczne samochodu z instalacją gazową?
Badanie techniczne odbywa się co roku i jest obowiązkowe dla każdego samochodu. Jego pozytywny wynik pozwala na poruszanie się auta po drogach publicznych. Lecz w przypadku negatywnego rezultatu konieczne jest usunięcie wykrytych usterek i ponowne przystąpienie do przeglądu. Podczas trwania badania sprawdzane są między innymi najważniejsze elementy pojazdu. W przypadku zasilania samochodu gazem sprawdzana jest także sama instalacja.
Na czym polega badanie techniczne pojazdu?
Badanie techniczne pojazdu ma za zadanie sprawdzić poprawność działania wszystkich układów w samochodzie. Jest ono obowiązkowe i musi się odbyć przed upływem ważności poprzedniego przeglądu. Wykonuje je diagnosta w przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Przeglądowi podlega przede wszystkim układ hamulcowy, kierowniczy, a także zawieszenie. Jeżeli podczas badania wykryte zostaną usterki, to pojazd otrzymuje negatywny wynik.
Jednak istnieją wyjątki od corocznego przeglądu. Dotyczą one głównie nowo zakupionych pojazdów, gdzie pierwsze badanie odbywa się dopiero po upływie trzech lat od daty produkcji, a następne, po kolejnych dwóch. Dodatkowo z corocznego przeglądu zwolnione są samochody zabytkowe, które można poznać po żółtej tablicy rejestracyjnej.
Czym różni się badanie techniczne pojazdu z instalacją gazową?
Pojazdy zasilane gazem, podczas corocznego badania technicznego poza podstawową oceną podlegają także przeglądowi samej instalacji gazowej. Diagnosta sprawdza dodatkowo jej szczelność oraz datę homologacji butli. Dlatego też właściciele tego typu aut płacą za badanie techniczne więcej.
W przypadku wykrycia nieszczelności instalacji gazowej diagnosta ma prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i poinformowania właściciela auta o konieczności przeprowadzenia naprawy wadliwego elementu.
Gdzie najlepiej założyć instalację gazową?
Właścicieli pojazdów do montażu instalacji gazowej motywuje przede wszystkim tańszy koszt eksploatacji auta. Paliwo to jest tańsze niż benzyna czy ropa, dlatego też koszt przejechania 100 km jest widocznie niższy. Taka opcja jest opłacalna przede wszystkim dla kierowców, którzy jeżdżą bardzo dużo.
Należy także pamiętać, że koszt założenia instalacji gazowej często wynosi kilka tysięcy złotych. Dodatkowo nie dla wszystkich pojazdów jest to najlepsze rozwiązanie. Dlatego warto udać się między innymi do firmy Wójcik Autogaz, gdzie specjaliści doradzą najlepszą opcję. Mogą oni również założyć samą instalację, która będzie się świetnie sprawdzać przez wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana