Jak przebiega budowa peronów?
Infrastruktura kolejowa wymaga ciągłej modernizacji, rozbudowy i dostosowywania do obowiązujących standardów. Dotyczy to także jednego z ważniejszych elementów, którym są perony pasażerskie. Muszą one spełniać wiele ważnych funkcji i zapewniać pasażerom wygodę i bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak przebiega budowa peronów.
Czym są perony pasażerskie i kto je buduje?
Jednym z ważniejszych elementów infrastruktury kolejowej są perony pasażerskie. Muszą spełniać wysokie standardy zgodne z przepisami i dyrektywami oraz zapewniać wygodę i bezpieczeństwo ludzi. Według definicji peron pasażerski jest konstrukcją kolejową umieszczoną wzdłuż torów, która umożliwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Budową peronów zajmują się specjalistyczne firmy, między innymi wykonawca budowlanych inwestycji kolejowych i tramwajowych firma EnviRail z Wrocławia, która buduje przystanki kolejowe i ścieżki prowadzące na peronie oraz oferuje dobrej jakości płyty peronowe.
Budowa peronów pasażerskich
Perony buduje się z płyt peronowych. Wspomniany wcześniej wykonawca, wykorzystuje płyty systemu Hering modula light w dwóch wariantach. Wariant pierwszy przewiduje płyty peronowe o wymiarach 2,0 × 2,0 m, drugi zaś płyty o wymiarach 2,0 × 2,5 m. Oba rodzaje płyt wyposażone są w pasy bezpieczeństwa i ostrzegawcze, a wariant 2. ma dodatkowo ścieżkę prowadzącą. Płyty spełniają najwyższe standardy i są znakomicie zabezpieczone i przygotowane do dużych obciążeń eksploatacyjnych.
Jak przygotowuje się projekt peronów kolejowych?
Nowoczesne płyty peronowe pozwala na szybką i sprawną budowę nowych lub modyfikację starych peronów. Przed przystąpieniem do prac konstrukcyjnych wykonawca musi otrzymać informacje dotyczące specyfikacji peronu i dane o:
ilości krawędzi peronowych,
długości krawędzi i szerokości peronu, co pozwala oszacować liczbę płyt oraz przewidzieć przebieg i długość ścieżek prowadzących na peron,
długości krawędzi peronu w łukach z podziałem na promienie.
Przydatne są informacje o geometrii i profilu toru, lokalizacji pokryw włazów, czy sposobu odwodnienia i wygrodzenia peronu. Dobre firmy tej branży zapewniają dodatkowe wyposażenie peronu, między innymi tablice informacyjne, kierunkowe, tablice z nazwą stacji lub przystanku, opory, biletomaty, oświetlenie, ogrodzenia, a także tabloidy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana