Jak przebiega piaskowanie metali?
![Jak przebiega piaskowanie metali? Jak przebiega piaskowanie metali?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-270609-jak-przebiega-piaskowanie-metali.jpg)
Piaskowanie metali jest procesem stosowanym do wygładzania, kształtowania lub czyszczenia powierzchni poprzez wykorzystanie materiału ściernego oraz dużej prędkości. Materiał ścierny ma najczęściej postać piasku, szklanych kulek, śrutu stalowego lub innych materiałów. Proces ten jest powszechnie stosowany w przemyśle i motoryzacji do usuwania rdzy, farby i innych zanieczyszczeń z powierzchni metalowych. Może być również wykorzystany do tworzenia dekoracyjnych wzorów na powierzchniach metalowych.
Rodzaje materiałów ściernych używanych w piaskowaniu
Przed rozpoczęciem prac związanych z piaskowaniem trzeba przygotować materiał. Rodzaj surowca ściernego zależy od zastosowania i pożądanych rezultatów. Powszechnie stosowane materiały to:
tlenek aluminium,
węglik krzemu,
śrut stalowy.
Tlenek aluminium jest twardym i trwałym materiałem, który jest używany do ogólnych zastosowań. Węglik krzemu jest bardzo twardy, więc sprawdzi się do piaskowania twardszych powierzchni, takich jak stal nierdzewna czy tytan. Śrut stalowy z kolei wyróżnia się miękkością, w związku z czym warto go stosować do obróbki miękkich metali, takich jak aluminium czy miedź.
Proces piaskowania metali
Dobór odpowiedniego materiału jest niezbędny, aby otrzymać satysfakcjonujące efekty. Dobrze przeprowadzone piaskowanie umożliwia renowację elementów stalowych, których powierzchnia staje się gładsza i równiejsza. Ponadto świetnie się sprawdzi w przypadku potrzeby oczyszczenia skomplikowanych elementów, na przykład takich z rogami i zagłębieniami. O to, jak powinien przebiegać proces, zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się malowaniem proszkowym z Białej Podlaskiej, który wyjaśnił:
- Piaskowanie to najlepsza mechaniczna metoda przygotowywania elementów stalowych do malowania proszkowego, które między innymi zabezpiecza przed korozją. W naszej pracowni w pierwszej kolejności oczyszczamy i kształtujemy powierzchnię metaliczną. Warto wiedzieć, że materiały ścierne mają różną granulację, w związku z czym oddziałują w określony sposób na czyszczone elementy. Są wydobywane na obrabiany produkt przy pomocy sprężonego powietrza. Bardzo ważne, aby dopasować je do konkretnego tworzywa. Zwykle stosujemy piasek, który bez problemu dociera nawet do trudno dostępnych miejsc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geodezja-Projekt Biuro Usług Geodezyjnych i Projektowych Janusz Chodorowski
Geodezja, kartografia - usługi woj. pomorskie84-200 Wejherowo, 3 Maja 7 lok. 4
-
Centrus Centrum Usług Sanitarnych DDD Bogdan Hruzewicz
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja woj. lubelskie20-405 Lublin, Stadionowa 9