Jak przebiega proces konfekcjonowania węgla?
Ogrzewanie domów mieszkalnych węglem lub produktami węglopodobnymi to bardzo popularne rozwiązanie. Przed okresem jesienno-zimowym mieszkańcy dbają o to, by zebrać jak najwięcej zapasów tego surowca. Mogą wybrać dostarczenie węgla luzem (tańsza opcja) lub skorzystać z węgla konfekcjonowanego (zapakowanego w worki). Które rozwiązanie jest lepsze? Jak wygląda proces konfekcjonowania węgla?
Skąd popularność konfekcjonowania węgla?
Konfekcjonowanie węgla jest popularnym rozwiązaniem z kilku powodów. Dzięki pakowaniu surowca w specjalne worki węgiel zachowuje wszystkie swoje cenne właściwości, np. kaloryczność. W szczelnych opakowaniach nie ma opcji, by szybko zwietrzał. Inne surowce (ekogroszek lub inne typy węgla), które są przechowywane luzem, szybko tracą swoje własności - głównie kaloryczność. W takim wypadku wydajność pieca może spaść nawet o 20%. Mieszkańcy nie zaoszczędzą, a raczej wydadzą znacznie więcej pieniędzy na ogrzewanie.
Jak wygląda proces workowania węgla?
Proces konfekcjonowania węgla lub ekogroszku powinien zostać przeprowadzony jak najstaranniej. Uczestniczą w nim specjalistyczne maszyny przeznaczone do pakowania. Na początku odbywa się precyzyjne ważenie za pomocą profesjonalnych wag elektronicznych. Surowiec musi zostać odpowiednio rozdrobniony i przesiany (eksperci chcą wyeliminować miał ze składu) – dokonuje się tego na liniach technologicznych. Im czynność ta zostanie staranniej spełniona, tym lepsza jakość konfekcjonowanego węgla.
Odpowiednio rozdrobniony opał jest przesypywany w worki za pomocą specjalnego urządzenia, workownicy. Same opakowania muszą spełnić wiele norm. Muszą być absolutnie szczelne i posiadać odpowiednie parametry, aby chronić węgiel przed wysychaniem.
Po zapakowaniu w worki surowiec jest dodatkowo zabezpieczany folią i przykrywany termokurczliwym kapturem. Dzięki temu nie ma możliwości, by dostała się do niego wilgoć lub wysechł.
Produkcją węgla konfekcjonowanego zajmuje się firma Węglo Smyk z Mysłowic, posiadająca tytuł Autoryzowanego Sprzedawcy węgla ze Śląska. Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą nie tylko węgla kamiennego, ale też drewna kominkowego, brykietu i pelletu.
Inne zalety węgla konfekcjonowanego
Węgiel konfekcjonowany jest łatwy w przechowywaniu. Nie zalega luzem w kotłowni i nie zaśmieca pomieszczenia. Łatwiej zadbać mieszkańcom o czystość danego pokoju. Dodatkowo workowanie surowca pozwala zachować jego wartości grzewcze na dłużej. Nie ulegnie on zawilgoceniu, utlenieniu czy zbutwieniu. Zawsze będzie dobrej jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana