Jak przebiega proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa?
Restrukturyzacja firmy zgodnie z przepisami Ustawy o Prawie restrukturyzacyjnym jest określana jako postępowanie, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa poprzez zawarcie układu z jego wierzycielami. W związku z tym jest ona jednym z rozwiązań, które pozwalają rozwiązać problemy finansowe przedsiębiorstw. Przebieg restrukturyzacji firmy można natomiast podzielić na główne 3 etapy.
Etap pierwszy - Złożenie wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego
Pierwszym etapem rozpoczynającym proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest analiza jego sytuacji finansowej i wybór rodzaju postępowania, którym może być postępowanie:
o zatwierdzenie układu,
przyspieszone postępowanie układowe,
układowe,
sanacyjne.
Kolejny krokiem jest złożenie wniosku o wszczęcie wybranego wcześniej postępowania restrukturyzacyjnego. Następnie należy zaczekać na jego rozpoznanie przez sąd, który wydaje również odpowiednie postanowienie. W tym przypadku warto pamiętać, że sąd ma prawo odmówić otwarcia postępowania. Zwłaszcza w sytuacji, gdy doprowadziłoby ono do pokrzywdzenia wierzycieli przedsiębiorstwa.
Etap drugi - Sporządzenie spisu wierzytelności oraz propozycji układowej
Kolejnym krokiem po otworzeniu postępowania restrukturyzacyjnego, którego prowadzenie najlepiej powierzyć specjalistom takim jak Kancelaria prawna Dr Waldemara Podla z Włocławka, jest sporządzenie spisu wszelkich wierzytelności przedsiębiorstwa, które mają zostać objęte układem oraz inwentarza. Na tym etapie przygotowywany jest także plan restrukturyzacji i propozycja układowa, która zostanie zaprezentowana wierzycielom.
Etap trzeci - Zaprezentowanie propozycji układowej i zatwierdzenie jej przez sąd
Ostatnim z etapów postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorstwa jest wyznaczenie terminu zgromadzenia wierzycieli. Na spotkaniu z nim prezentowana jest im propozycja układowa, która poprzez głosowanie może zostać przez nich zarówno przyjęta, jak i odrzucona. Po zaakceptowaniu propozycji układu przez wierzycieli ostatnim krokiem jest zatwierdzenie go przez sąd, co jest jednoznaczne z koniecznością jego wykonania przez dłużnika. Jeśli natomiast układ zostanie większością głosów wierzycieli odrzucony, sąd w takim przypadku umarza całe postępowanie restrukturyzacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana