Jak przebiega proces śrutowania?
Elementy stalowe wykorzystywane przy tworzeniu rozmaitych konstrukcji należy poddać specjalistycznej obróbce. Istnieje wiele metod ich kształtowania. Jedną z nich jest śrutowanie, w praktyce często mylone z piaskowaniem. Przeprowadzenie obróbki stali za pomocą wspomnianej techniki pozytywnie oddziałuje na wzmocnienie materiału oraz uszlachetnienie jego powierzchni. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat śrutowania? Przeczytaj koniecznie tekst.
Czym jest śrutowanie?
Pod pojęciem śrutowania najczęściej rozumie się specjalistyczny proces obróbki metalu, którego zasadnicza istota sprowadza się do dokładnego oczyszczania powierzchni danego fragmentu konstrukcji stalowej za pomocą materiałów o właściwościach ściernych. Celem całego procesu jest usunięcie zabrudzeń oraz pozostałości po farbie widniejących na danej nawierzchni. Poddane śrutowaniu podłoże staje się lekko chropowate, a przez to gotowe do pokrycia kolejną powłoką ochronną. Energia ścierniwa zwykle pochodzi z koła turbiny bądź ze sprężonego powietrza. Uderzający z dużą prędkością o dany element śrut, piasek albo rozdrobnione szkło przyczynia się do wzmocnienia i uszlachetnienia stali.
Warto mieć świadomość, że śrutowanie jako proces obróbki znajduje zastosowanie także w przypadku kamienia i betonu. Dzieje się tak ze względu na niskie koszty całego przedsięwzięcia. Z uwagi na możliwość wielokrotnego użycia danego ścierniwa śrutowanie jest relatywnie tanią metodą. Nie bez znaczenia jest też ekologiczność tej techniki. Przy jej używaniu nie trzeba bowiem martwić się o ewentualne zapylenie otoczenia.
Śrutowanie – w jaki sposób się je wykonuje?
Śrutowanie zazwyczaj przeprowadza się przy wykorzystaniu jednej z dwóch technik, czyli zabiegu pneumatycznego i wirnikowego. W przypadku pierwszego z nich niezbędne jest dysponowanie specjalistycznymi oczyszczarkami pneumatycznymi. Urządzenia te zazwyczaj mają postać kabiny zaopatrzonej w innowacyjne kompresory odpowiadające za nawiewanie sprężonego powietrza wraz ze ścierniwem na powierzchnię z metalu. Śrutownice wirnikowe natomiast w swym działaniu wykorzystują energię kinetyczną.
Śrutowanie przeprowadzane przez specjalistów z takich firm, jak Kompresjan, wyróżnia się skutecznością oraz wydajnością. Przy stosowaniu tej metody obróbki stali i innych materiałów należy jednak wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Koniecznie trzeba przestrzegać obowiązujących norm BHP. Tylko w ten sposób można bowiem efektywnie zapobiec różnorodnym zagrożeniom związanym z przeprowadzaną czynnością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana