Jak przebiega proces suszenia bentonitu?
Bentonit to lepki i gliniasty minerał o dużym ciężarze i wrażliwością na temperaturę płomienia. Jego suszenie wymaga zatem zastosowania właściwych technik i maszyn. Obecnie stosuje się specjalne suszarnie, których działanie polega na suszeniu, przenoszeniu i rozdrabnianiu materiału. Jak właściwie powinien przebiegać cały proces? O tym w poniższym artykule.
Suszarnia do bentonitu – budowa i działanie
Suszenie bentonitu odbywa się zazwyczaj w suszarniach bębnowych, które składają się przede wszystkim z walczaka zbudowanego z dwóch części, zasypów i systemu sterowania automatycznego. Suszarnie bębnowe mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się je w:
- przetwórstwie mineralnym,
- przemyśle spożywczym,
- chemicznym,
- nawozowym,
- górnictwie,
- hutnictwie,
- przemyśle energetycznym i wielu innych.
Są to urządzenia i dosyć prostej budowie, wysokiej wydajności i sprawności cieplnej. Materiał unoszony jest do góry poprzez obrót bębna i suszony. Czynnik suszący przepływa przez bęben we współprądzie lub przeciwprądzie w stosunku do materiału. Bęben montowany jest zwykle pod pewnym kątem, co znacząco usprawnia cały proces.
Suszarki bębnowe można podzielić na dwie grupy pod względem kontaktu materiału z czynnikiem suszącym. Wyróżnia się zatem suszarnie bezprzeponowe i przeponowe.
Suszenie bentonitu – jak to wygląda w praktyce?
Jak już wspomniano, bentonit jest minerałem wrażliwym na temperaturę płomienia. Dlatego też podczas jego suszenia należy przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim w suszarniach powinno się stosować pośrednie źródła ciepła lub obwodowy przepływ spalin. Stworzenie takich właśnie warunków pozwala na suszenie bentonitu we właściwy sposób. W urządzeniach proponowanych przez firmę Suszarnia.eu wykorzystuje się przemysłowe palniki modulowane temperaturą oraz ciśnieniem atmosfery pieca. Cały proces jest zatem precyzyjnie dopracowany i przebiega we właściwych warunkach.
W procesie suszenie bentonit umieszczany jest w bębnie suszarni, którego ruch pozwala nie tylko na suszenie, ale także przenoszenie i rozdrabnianie materiału. Po zakończeniu pracy przez suszarnię bębnową należy przeprowadzić kontrolę temperatury produktu wyselekcjonowanego. Nie powinna być ona wyższa niż 70°C. Uzyskane poprzez suszenie frakcje bentonitu mogą być przeznaczone do dalszej obróbki.
Bentonit dostarczany jest do zakładów przetwórczych w postaci plastycznych brył. Aby mógł zostać wykorzystany przez poszczególne gałęzie przemysłu, musi zostać poddany kilku procesom, w tym właściwego suszenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana