Jak przebiega profesjonalne czyszczenie paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne to bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie w dobie stale rosnących cen. Pozyskują one darmową energię ze słońca, którą można następnie przeznaczyć na potrzeby gospodarstwa domowego czy firmy. Aby jednak inwestycja szybko się zwróciła, trzeba zadbać o to, aby panele działały z pełną mocą. A to jest możliwe jedynie wtedy, kiedy są czyste. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przebiega profesjonalne czyszczenia paneli fotowoltaicznych.
Czy panele fotowoltaiczne są samoczyszczące?
Aby panele fotowoltaiczne działały zgodnie ze swoimi możliwościami, nie wystarczy jedynie prawidłowy montaż. Bardzo ważne znaczenie mają także kwestie związane z późniejszą eksploatacją. Warto bowiem wiedzieć, że efektywność działania w dużej mierze zależy od tego, czy panele są odpowiednio czyszczone i konserwowane. Choć producenci paneli na ogół zapewniają, że są one samoczyszczące i nie wymagają czynności pielęgnacyjnych, nie do końca można się z tym zgodzić, co potwierdza przedstawiciel firmy Czyste Panele.
Kurz i powierzchowny brud osadzający się na panelach mogą zostać zmyte przez obfity deszcz. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest wiele innych zabrudzeń, z którymi nie poradzi sobie nawet największa ulewa. Jeśli nie zostaną one w porę usunięte, z czasem będą coraz trudniejsze do wyeliminowania i przyczynią się do kilkunastoprocentowych strat, wyjaśnia nasz rozmówca.
Czy można czyścić panele fotowoltaiczne samodzielnie?
Niektórzy użytkownicy decydują się na samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych oraz paneli solarnych. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Trzeba bowiem wiedzieć, że czyszczenie paneli wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale i czasu. Lepiej nie robić tego na własną rękę, ponieważ można uszkodzić delikatną powierzchnię paneli, a tym samym pozbawić je także swoich właściwości. Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych przez profesjonalną ekipę wpływa nie tylko na wydajność ich pracy, ale także zapobiega przed ich uszkodzeniem. Zwiększa się również ochrona przed powtórnym zabrudzeniem oraz powstawaniem zacieków, co ma realny wpływ na przedłużenie ich żywotności i przydatności. Specjaliści użyją w tym celu specjalistycznego sprzętu, wytwarzającego wodę zdemineralizowaną, który nie uszkadza łagodnych powierzchni PV i jest w pełni przystosowany do tego typu zadań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana