Jak przygotować samochód przed złomowaniem?
Złomowanie samochodu nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i załatwienia kilku kwestii formalnych. Wiedza o tym, jakie dokumenty są potrzebne i gdzie można je uzyskać, może ułatwić ten proces. Zapoznaj się z krótkim przewodnikiem, który pomoże Ci się uporać z tym zadaniem.
Jakie dokumenty są niezbędne, aby zezłomować samochód?
Pierwszym krokiem w złomowaniu samochodu jest uzyskanie niezbędnych dokumentów. Aby zlecić przeprowadzenie tego procesu, trzeba uprzednio przygotować:
dowód rejestracyjny samochodu,
kartę pojazdu (jeżeli była wydana),
w przypadku auta nieprzerejestrowanego – ciągłość umów,
pojazd z czytelnym numerem VIN oraz tablicami rejestracyjnymi.
Oprócz tego trzeba ze sobą zabrać również dokument potwierdzający tożsamość. Co ważne, zlecenie złomowania pojazdu jest możliwe tylko przez właściciela lub osobę upoważnioną przez niego. Wyjątkową sytuacją jest śmierć właściciela. Wówczas wymagane jest przedstawienie poświadczenia dziedziczenia. We wszystkich przypadkach będzie potrzebny dowód osobisty osoby sprzedającej pojazd.
Pojazd zezłomowany, co dalej?
Czasami zdarza się tak, że niektóre podzespoły z rozmontowanego samochodu trafiają do sprzedaży części używanych, co zwykle jest ustalane z pracownikami punktu złomowania. Po zakończeniu procesu przychodzi jeszcze czas na dopełnienie kilku ostatnich kwestii formalnych. O ich omówienie poprosiliśmy pracownika stacji demontażu pojazdów w Chorzowie Womar, który wyjaśnił:
- Kierowca, który zlecił złomowanie swojego samochodu, musi jeszcze udać się do wydziału komunikacji. W urzędzie należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie. Ponadto trzeba zabrać ze sobą zaświadczenie o demontażu oraz dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i potwierdzenie uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie.
Oprócz tego warto jeszcze pamiętać o kilku kwestiach praktycznych. Mowa tutaj przede wszystkim o zgłoszeniu się do ubezpieczyciela, aby załatwić kwestie związane ze składkami za pojazd. Nie każdy o tym pamięta, ale dobrze też sprawdzić, czy w pojeździe nie znajdują się rzeczy osobiste i zabrać je jeszcze przed oddaniem auta do punktu demontażu. Jeśli pracownicy znajdą jakieś przedmioty, oddadzą je właścicielowi, jednak nie mają obowiązku zaglądać w każdy zakątek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana