Jak się pozbyć kamienia nazębnego?
![Jak się pozbyć kamienia nazębnego? Jak się pozbyć kamienia nazębnego?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-143986-jak-sie-pozbyc-kamienia-nazebnego.jpg)
Choć powstawanie kamienia nazębnego jest stosunkowo powszechnym problemem, nie każdy wie, jak można sobie z nim radzić – a trzeba to robić zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Jeśli Ty też masz taki kłopot, nasz artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dzięki temu tekstowi dowiesz się, czym właściwie jest kamień nazębny i w jaki sposób można się go pozbyć. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Czym jest kamień nazębny?
Do gabinetów dentystycznych, takich jak gabinety stomatologiczne Stomatologia dr Pańczyk, bardzo często zgłaszają się pacjenci, którzy nie do końca wiedzą, czym tak właściwie jest kamień nazębny – a wiedza na ten temat pomaga zrozumieć, jak można sobie radzić z tym powszechnym problemem. Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule opowiemy na temat kamienia nazębnego i sposobów jego likwidowania.
Usuwanie kamienia nazębnego nie jest tak naprawdę niczym skomplikowanym. By jednak móc zrozumieć, jak to robić, należy wiedzieć, co jest powodem powstawania tego specyficznego problemu. Kamień nazębny to zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Zaczyna powstawać po pierwszych dniach zaniedbania higieny jamy ustnej. Mineralizacja płytki nazębnej następuje już po 2–3 dniach od powstania, z kolei do całkowitego przekształcenia się w kamień nazębny dochodzi po mniej więcej dwóch tygodniach.
Bakterie, które występują w płytce i kamieniu nazębnym, wytwarzają toksyny niszczące zarówno dziąsła, jak i przylegającą do nich kość. Warto też wspomnieć o tym, że kamień nazębny cechuje się większą porowatością, a to sprawia, że na zębach szybko pojawia się osad. Kamień utrudnia profilaktykę chorób przyzębia, a poza tym może prowadzić do powiększenia się kieszonek dziąsłowych – co może z czasem spowodować recesję dziąseł, a nawet ich owrzodzenie i martwicę.
Jak sobie radzić z kamieniem nazębnym?
Działania zmierzające do zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego powinny polegać przede wszystkim na konsekwentnym dbaniu o higienę jamy ustnej. Jeśli jednak problem zaczyna narastać i dochodzi do tego, że samodzielne radzenie sobie z kamieniem nie jest już możliwe, wówczas należy skorzystać z pomocy specjalisty.
W gabinetach stomatologicznych, na przykład we wspomnianych wcześniej gabinetach Stomatologia dr Pańczyk, przeprowadzane jest usuwanie kamienia nazębnego. Skaling rozpoczyna się od wprowadzenia głowicy skalera w drgania o odpowiedniej częstotliwości. Stosując jednocześnie wodę pod ciśnieniem, możliwe jest skuteczne rozbicie kamienia nazębnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Całodobowe Centrum Stomatologii - Miziołek Sp. k.
Lekarze - stomatolodzy woj. mazowieckie00-414 Warszawa, Ludna 10a
-
Ortoconcept Sp. z o. o.
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt woj. dolnośląskie54-530 Wrocław, Graniczna 89A