Jak stosować woski do drewna?
Drewno jest materiałem, który poza swoją wysoką wytrzymałością oraz stosunkowo niewielką masą i łatwością obróbki wyróżnia się także niezwykle atrakcyjnym wyglądem wynikającym zarówno ze wspaniale prezentującego się usłojenia, jak i wybarwienia. Dla poprawy trwałości i podkreślenia oferowanych efektów wizualnych powierzchnia drewna musi jednak zostać odpowiednio zabezpieczona. Jedną z bardziej efektywnych metod okazuje się woskowanie.
Co daje stosowanie wosków do drewna?
Powierzchnia drewna jest porowata, może więc wchłaniać wilgoć oraz ulegać zabrudzeniu. Niezawodnym sposobem wydłużenia trwałości przedmiotów wykonanych z drewna jest zabezpieczenie go przed wpływem czynników zewnętrznych przez nałożenie warstwy wosku. Nie tylko wypełni on pory, ale też podniesie wytrzymałość na działanie wody, jak również zapewni pogłębienie wybarwienia materiału oraz podkreśli naturalny rysunek usłojenia. Rozprowadzony na starannie oszlifowanym elemencie wosk do drewna wnika w jego strukturę, sprawiając, iż powstaje dość trwała i szczelna powłoka ochronna. W zależności od rodzaju zastosowanego wosku można też uzyskać rozmaite efekty wizualne – dostępne są woski bezbarwne, które pogłębiają naturalny kolor drewna, a także koloryzujące o słabszym lub mocniejszym oddziaływaniu, przy pomocy których można rozjaśnić lub wzmocnić wybarwienie, a także wpłynąć na jego odcień.
W jakiej postaci występują woski i jak się je nakłada?
Woski do drewna są dostępne w różnych postaciach – szeroki wybór można znaleźć w firmie Madrona. Producenci preparatów do ochrony i pielęgnacji drewna oferują woski pszczele wzbogacone rozmaitymi dodatkami w postaci twardych sztabek, które przed zastosowaniem muszą zostać podgrzane i upłynnione, a także jako gotowe do aplikacji pasty oraz dość gęste płyny o konsystencji przypominającej mleczko. Wosk rozprowadza się na drewnie, używając miękkich tkanin, które nie będą zostawiały drobnych kłaczków – najlepiej sprawdza się tu klasyczna flanela albo dobrej jakości bawełna lub len. Substancję należy nakładać stopniowo, wcierając ją delikatnie w materiał wzdłuż usłojenia. Gdy wosk zastygnie, należy wypolerować zabezpieczaną powierzchnię, używając miękkiej szmatki wełnianej. Rezultaty przynosi zastosowanie cienkiej warstwy wosku i kilkukrotne polerowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana