Jak wybrać odpowiednią formę opodatkowania firmy?
Wybór odpowiedniej formy opodatkowania firmy nie jest prosty, jednak ma bardzo duży wpływ na późniejsze funkcjonowanie działalności. Z tego względu początkujący przedsiębiorcy powinni poświęcić procesowi szczególną uwagę. Biorąc pod uwagę różne czynniki, można wybrać najlepsze rozwiązanie, które zagwarantuje uzyskanie pewnych korzyści. W takim razie, jak wybrać odpowiednią formę opodatkowania firmy?
Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania firmy?
Wybór odpowiedniej formy opodatkowania firmy nie jest prosty. Decyzję należy uzależnić m.in. od spodziewanych przychodów, a także zakresu prowadzonych działań. W każdym przypadku trzeba się upewnić, czy istnieje możliwość opodatkowania danej działalności wybraną formą. Każde z możliwych rozwiązań ma wady i zalety, a ich porównanie jest sposobem na wybór odpowiedniej formy opodatkowania. W tym celu przedsiębiorcy często postanawiają skorzystać z pomocy specjalistów, np. doradców podatkowych w Warszawie.
Dlaczego? Eksperci potrafią jasno wytłumaczyć, jakie korzyści płyną z możliwych opcji. Zgodnie z tą zasadą zauważają, że wybór zasad ogólnych wiąże się z prawem do korzystania z różnych ulg. W takim przypadku wysokość podatku dochodowego zależy od uzyskiwanych dochodów. Co ważne, w nowym roku przedsiębiorcy, których dochód nie przekroczy kwoty równej 120 000 zł zapłacą podatek w wysokości 17 %. Należy pamiętać, że wybór zasad ogólnych jako formy opodatkowania firmy jest związany z obowiązkiem prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów.
Rozwiązanie dopasowane do potrzeb firmy
Popularną formą opodatkowania jest również podatek liniowy. Wyróżnia ją jednolita stawka podatkowa w wysokości 19 %, niezależna od uzyskiwanego dochodu. Mimo to podatek liniowy odbiera prawo do skorzystania z większości ulg podatkowych. W wielu przypadkach początkujący przedsiębiorcy nie potrafią przewidzieć, jakie rozwiązanie okaże się dla nich korzystne w przyszłości. Z tego powodu często postanawiają nawiązać współpracę z doświadczonymi ekspertami, np. pracownikami kancelarii doradztwa podatkowego z Warszawy prowadzonej przez Andrzeja Dębka.
Eksperci potrafią wskazać, która z form opodatkowania będzie szczególnie korzystna dla danej działalności. Przedsiębiorcy, którzy wybierają opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych płacą podatek zależny od osiąganych przychodów. W tym przypadku nie można go pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Co ważne, stawka ryczałtu jest inna dla konkretnych działalności. Stawka podatku może wynosić: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 15% lub 17%.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana