Jak wybrać odpowiednie spoiwo budowlane?
Spoiwo budowlane decyduje o stabilności i trwałości konstrukcji oraz wytrzymałości na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Najczęściej stosowanym w pracach budowlanych spoiwem jest cement, który jest nieodzowny przy wznoszeniu budynków technologią murowaną. Do spoiw budowlanych zaliczane są także wapno, gips i glina.
Rodzaje spoiw budowlanych
W przypadku spoiw budowlanych obowiązuje rozróżnienie na dwie podstawowe klasy materiałów:
Powietrzne spoiwa budowlane – właściwości wiążące osiąga się w skutek rozdrobnienia z wodą. Do tej grupy zaliczane są wapno, gips budowlany, tynk gipsowy i cement anhydrytowyw, które twardnieją w kontakcie z powietrzem.
Hydrauliczne spoiwa budowlane – wiązanie i twardnienie odbywać się może zarówno wskutek kontaktu z wodą, jak i z powietrzem. Spoiwem hydraulicznym jest cement.
Rodzaje cementu
Cement charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i trwałością – jest to podstawowy składnik betonu. Występuje w formie sypkiej i suchej. Mechanizm wiązania cementu jest w pełni uzależniony od kontaktu z wodą. W asortymencie hurtowni budowlanej SINUS w Bielsko-Białej dostępny jest:
Cement portlandzki (CEM I)
Cement portlandzki wielkoskładnikowy (CEM II)
Cement hutniczy (CEM III)
Cement pucolanowy (CEM IV)
Cement wieloskładnikowy (CEM V)
Najważniejszym parametrem cementu jest klasa wytrzymałości i tempo, w jakim spoiwo osiąga swoje parametry. Dynamika narastania wytrzymałości wczesnej może być wysoka, normalna i niska. Warto wiedzieć, że im niższa klasa cementu, tym niższa klasa wytrzymałości na ściskanie betonu, dlatego przy budowie domu najczęściej wykorzystuje się cement CEM I i CEM II. Każdy rodzaj cementu w Bielsko Białej przeznaczony jest do innego rodzaju prac. Dla przykładu, do wznoszenia fundamentów potrzebne są spoiwa o wysokiej odporności na wilgoć i umiarkowanej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei spoiwa odporne na naprężenia wykorzystuje się przy wznoszeniu elementów nośnych budynku.
Spoiwa gipsowe i wapno
Spoiwa powietrzne najczęściej wykorzystywane są do prac we wnętrzach budynków, ponieważ nie są odporne na wilgoć. Co więcej, zwykle trzeba odczekać około kilkudziesięciu godzin do wyschnięcia – pod wpływem powietrza mieszanka uzyskuje spójna i jednolitą strukturę. Spoiwa gipsowe i wapno obecnie najczęściej stanowią dodatek do mieszanek o określonych właściwościach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana