Jak wybrać samozamykacze drzwiowe?
Samozamykacze drzwiowe stanowią komfortowe rozwiązanie dla intensywnie użytkowanych przejść. Wychodząc z danego pomieszczenia (np. w biurach, szkołach i podobnych obiektach) nie trzeba domykać za sobą skrzydła, ponieważ instalacja poniekąd automatyzuje tę czynność. Jak dokładnie działa mechanizm opisanego urządzenia i czym kierować się przy jego wyborze?
Samozamykacz wykorzystuje siłę, jaką człowiek włożył do otwarcia drzwi po to, żeby je powoli zamknąć. Na sprężynie znajdującej się w urządzeniu kumuluje się powstała energia, która jest wykorzystywana do delikatnego domknięcia skrzydeł, co zapobiega głośnemu i inwazyjnemu trzaskaniu oraz ewentualnym stratom ciepła. Zaletą takiej instalacji jest także zabezpieczenie na wypadek przeciągów – drzwi nie otworzą się przy mniejszym czy większym powiewie. Dużą rolę odgrywa również blokada pozwalająca na utrzymanie otwartego przejścia.
Czym się kierować przy zakupie samozamykaczy drzwiowych?
Jednym z kluczowych parametrów wpływających na wybór urządzenia jest ciężar skrzydeł. To, jakie obciążenie są w stanie znieść samozamykacze drzwiowe oddziałuje na skuteczność całej instalacji. Należy dokonać dokładnych pomiarów, ponieważ przy zakupie uwzględnia się też wymiary skrzydeł oraz materiał, z jakiego zostały wykonane, aby m.in. nie uszkodzić ich przy montażu. Trzeba również pamiętać, że mechanizm potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, żeby prawidłowo działać, dlatego powinno się zastanowić nad jego lokalizacją.
Warto także podkreślić, że samozamykacze mogą się od siebie różnić w zależności od tego, do jakich drzwi są przeznaczone. Wejście do budynku zazwyczaj jest wyposażone w nieco cięższe skrzydła, stąd też konieczność zastosowania bardziej wytrzymałego urządzenia. Inaczej będzie również wyglądać instalacja dedykowana do drzwi przesuwnych. Istnieją i modele, w których wykorzystano mechanizm regulacji działania sprężyny oraz amortyzatorów. Specjaliści z firmy Domator przypominają, że ważne jest też dobranie koloru urządzenia do barwy okuć i skrzydeł.
O czym warto pamiętać, poszukując samozamykaczy?
Wśród parametrów instalacji wskazuje się maksymalny kąt rozwarcia, który wynosi zwykle 180 stopni lub mniej, dzięki czemu klamka nie odbija się od ściany. Specjalna blokada chroni farbę i tynk przed ubytkami. Jeżeli chodzi o kwestie estetyczne, dobrze dobrany samozamykacz nie „szpeci” drzwi, a stanowi ich niemal naturalne, harmonijne uzupełnienie. Można też znaleźć model, który montuje się wewnątrz skrzydła, a tym samym – jest znacznie mniej widoczny, ale nie jest to konieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana