Jak wycinać detale z blach?
Wycinanie detali z blach to precyzyjne zajęcie wymagające dokładności i odpowiednich narzędzi. Zasadniczo obecnie najlepszą metodą uzyskiwania detali z blach jest cięcie plazmowe i gazowe. Takie usługi świadczone są przez profesjonalne firmy, a zlecenia dzięki zaawansowanej technice realizowane są szybko i sprawnie przy zachowaniu najwyższego stopnia dokładności.
Techniki wykonywania detali z blach
Cięcie gazowe to wieloetapowy proces umożliwiający wycinanie materiału pod różnymi kątami. Zasadniczo proces cięcia polega na rozgrzaniu blachy do temperatury zapłonu, następnie spaleniu i wydmuchaniu płynnych tlenków węgla poprzez dystrybucję tlenu pod wysokim ciśnieniem. Skuteczność metody opiera się w znacznej mierze na doborze odpowiedniej mieszanki tlenowej, która powstaje na skutek połączenia tlenu we właściwej proporcji z gazem palnym, czyli propanem, acetylenem, gazem ziemnym lub propylenem.
Rury, kształtowniki i siatki wykonuje się techniką cięcia plazmowego, który nie wymaga wstępnego pogrzania materiału. Plazma jest zjonizowaną materią składającą się z cząstek obojętnych i naładowanych elektrycznie. Gaz pod wysokim ciśnieniem przepuszczany jest przez jarzący się łuk elektryczny, w efekcie czego powstaje strumień plazmy. Cięcie plazmą odbywa się poprzez koncentrację czynnika roboczego, czyli łuku plazmowego na powierzchni blachy, a dzięki dużej prędkości cięcia wpływ temperatury na materiał jest znikomy. Oznacza to, że powstające krawędzie są idealnie gładkie i nienadpalone, a zatem dalsza obróbka nie jest konieczna. W tej metodzie możliwe jest wykonywanie cięć skośnych i szablonowych, a także wykonywanie fazowania i żłobienia na powierzchni blach.
Wykonywanie detali z blach. Podstawowe informacje
Detale z blach wykonywane są przez firmę DBN, która dysponuje nowoczesnymi wypalarkami gazowymi i plazmowymi. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu projektowemu zlecenia realizowane są z najwyższą możliwą dokładnością, a proces produkcji przebiega zgodnie z wytycznymi klienta.
W przypadku detali z cienkich materiałów najlepiej sprawdza się technika cięcia plazmowego, ponieważ materiał nie jest nadtapiany. O przewadze tej metody nad innymi decyduje także szybkość realizacji prac. Materiał nie musi być specjalnie przygotowywany do obróbki. Cięcie plazmą wykonuje się także na powierzchniach zabrudzonych, pomalowanych i zardzewiałych. Natomiast cięcie gazowe stosowane jest zawsze w przypadku grubych materiałów ze zwykłej stali. Nie zaleca się tej metody dla stali wysokostopowych i o wysokiej zawartości węgla.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana