Jak wygląda ewidencja przychodów przy ryczałcie?
Ryczałt to wygodna forma rozliczania się z Urzędem Skarbowym, z której korzysta wielu przedsiębiorców. Nie bierze ona pod uwagę kosztów prowadzenia działalności, a jedynie przychody uzyskane z jej tytułu. Jest to więc korzystne rozwiązanie dla tych firm, które nie płacą w ciągu miesiąca wiele. Zasady prowadzenia ewidencji są bardzo podobne do uproszczonej księgowości, dzięki czemu nie jest ona skomplikowana.
Jakie dokumenty są niezbędne do ewidencji przychodów przy ryczałcie?
Bez względu na to, jaką formę opodatkowania wybrała firma, jest ona zobowiązana do prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych. Można ją uzupełniać na podstawie dokumentów księgowych. Osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu najczęściej będą operować na:
fakturach,
korektach faktur,
paragonach,
raportach z kasy fiskalnej.
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie ewidencji ryczałtu, nie księgują zdarzeń potwierdzających koszty, które ponoszą z tytułu prowadzenia działalności. Będą więc ewidencjonowali znacznie mniej dokumentów, niż firmy objęte podatkiem liniowym, ale nie będą mogli skorzystać z odliczenia kosztów uzyskania przychodów od podatku dochodowego.
Jak powinno się ewidencjonować przychody przy ryczałcie?
Ewidencja ryczałtu jest najczęściej przeprowadzana w programach księgowych. Do stworzenia nowego wpisu niezbędny jest dokument potwierdzający zdarzenie gospodarcze. Do ewidencji ryczałtu wykorzystuje się wzór, do którego należy wprowadzić niezbędne dane, w tym:
liczbę porządkową wpisu,
datę sporządzenia dokumentu i zdarzenia gospodarczego,
datę wpisania zdarzenia gospodarczego do ewidencji,
numer i rodzaj dokumentu księgowego, na podstawie którego dokonuje się wpisu.
Jako ostatnią należy wpisać wartość uzyskanego przychodu z danego zdarzenia gospodarczego pod stawką ryczałtu, według której obliczy się podatek dochodowy. Jeśli stawek jest więcej, należy odpowiednio rozdzielić między nie przychody.
Prowadzenie ewidencji ryczałtu jest łatwe, ale nie każdy przedsiębiorca chce się tym zajmować samodzielnie. Zawsze istnieje ryzyko popełniania drobnego lub poważnego błędu. Przy prowadzeniu księgowości można skorzystać z pomocy doświadczonych placówek, takich jak Biuro rachunkowe EMIKOL GROUP Sp. z o.o.. Taka usługa nie jest droga, głównie ze względu na ilość wpisów, które wprowadza się w ciągu miesiąca. Przedsiębiorca ma natomiast pewność, że ewidencja jest prowadzona zgodnie z prawem i nie musi na bieżąco zapoznawać się z przepisami. Powinien jednak pamiętać o gromadzeniu dokumentów księgowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana