Jak wygląda otwarcie testamentu u notariusza?
Sporządzenie testamentu u notariusza, a następnie przekazanie mu go na przechowanie, to najpewniejszy sposób na zagwarantowanie wypełnienia ostatniej woli. Po śmierci osoby, która go utworzyła, trzeba go otworzyć i odczytać. Tym również zajmuje się notariusz. Procedura nie jest skomplikowana, ale musi zostać przeprowadzona zgodnie z prawem. Trzeba pamiętać, że testament to dokument, który musi być chroniony.
Co dzieje się przed otwarciem testamentu?
Procedura rozpoczyna się po śmierci osoby sporządzającej testament. Wtedy spadkobierca ma obowiązek udać się do notariusza, jeśli u niego znajduje się dokument. Co do zasady z jego treścią można zapoznać się już wcześniej, ale otwarcie i odczytanie go to czynność formalna i musi być ona przeprowadzona zgodnie z prawem. Żeby doszła do skutku, niezbędne są:
- akt zgonu osoby spisującej testament,
- oryginał testamentu notarialnego lub własnoręcznego.
Dokument jest potrzebny nie tylko do odczytania, ale także sporządzenia protokołu otwarcia i ogłoszenia testamentu. Bez niego nie będzie można dopiąć wszystkich niezbędnych formalności, co dotyczy także podziału majątku.
Jak przebiega procedura otwarcia i odczytania testamentu?
Przy tej procedurze powinni znaleźć się wszyscy spadkobiercy, ale notariusz nie ma obowiązku, aby osobiście ich zawiadamiać. W trakcie specjalista sporządza formalny protokół z otwarcia i odczytania testamentu. Zawiera w nim:
- datę sporządzenia testamentu,
- osobę, która sporządziła testament,
- datę złożenia testamentu,
- datę otwarcia i odczytania testamentu,
- stan zewnętrzny testamentu.
Po dopełnieniu formalności notariusz może ponownie zabezpieczyć testament. Może on także trafić do sądu, jeśli spadkobiercy zdecydują się na takie rozwiązanie sprawy spadku. Otwarcie dokumentu u notariusza zabezpiecza dokument przed zniknięciem, uszkodzeniem czy zafałszowaniem, poświadcza jednocześnie o jego autentyczności.
Otwarcie i odczytanie testamentu odbywa się zazwyczaj u notariusza, który sporządził wcześniej taki dokument. Ostatnią wolę można zabezpieczyć w miejscu, jakim jest Kancelaria Notarialna. W taki sposób zapewnia się, że jej spełnienie zostanie odpowiednio dopilnowane. To zawsze znacznie lepsze rozwiązanie, niż spisywanie testamentu ręcznie i zostawianie go w rodzinnym sejfie. Oficjalny dokument od urzędnika dużo trudniej będzie podważyć. Jeśli sprawa spadkowa trafi do sądu, ostatnia wola spisana przez notariusza oraz zgłoszona do Notarialnego Rejestru Testamentów będzie miała zdecydowanie większą moc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana