Jak wygląda rehabilitacja po operacji palucha koślawego
Zabiegi chirurgiczne wykonywane w celu korekcji przodostopia są metodami inwazyjnymi, przez co niezbędna jest prawidłowa rekonwalescencja po operacji. Pacjenci, którzy poddają się takiemu leczeniu, często zastanawiają się, jak długo potrwa ich powrót do pełnej sprawności. W tym przypadku niezbędne jest stosowanie się do zaleceń lekarza ortopedy, jak również fizjoterapeuty. Z tego artykułu dowiesz się, jak przebiega rehabilitacja po operacji palucha koślawego!
Rekonwalescencja bezpośrednio po operacji haluksa
Pacjent poddający się operacji palucha koślawego zazwyczaj przebywa w szpitalu dwa dni. Pierwszego dnia wykonuje się zabieg, a następnego lekarz prowadzący, np. z kliniki Doctorsbase decyduje, czy dana osoba ma zostać wypisana z ośrodka. Opiekę nad pacjentami po zabiegach chirurgicznych palucha koślawego sprawują pielęgniarki na oddziale ortopedycznym. To z ich pomocą można udać się do toalety lub na krótki, pierwszy spacer, który może również odbyć się pod czujnym okiem fizjoterapeuty lub członka rodziny.
Pacjent podczas pobytu w szpitalu uczy się zakładać opatrunek, aby utrzymać palec w odpowiedniej pozycji. Należy pamiętać, że do momentu zagojenia się rany pooperacyjnej, nie można moczyć stopy – kąpiele, podczas których kończyny są zanurzone w wodzie, są niewskazane.
Proces rehabilitacji po zabiegu korekcji palucha koślawego
Ogólnie przyjmuje się, że powrót do pełnej sprawności możliwy jest po upływie 3 miesięcy po zabiegu. Okres ten może ulec skróceniu, jeśli stopień zaawansowania schorzenia był niewielki oraz, gdy zastosowano metodę małoinwazyjną, np. zabieg artroskopii. Zdjęcie szwów ma miejsce po upływie 10-14 dni, wtedy można rozpocząć proces indywidualnej rehabilitacji, uprzednio konsultując się z lekarzem ortopedą.
Początkowo fizjoterapeuta zaleca mało intensywne ćwiczenia, kolejne etapy rehabilitacji ukierunkowane są na zwiększenie zakresu ruchu w stawie skokowym, jak również pozostałych stawów w obrębie stopy. Nierzadko stosuje się także techniki z zakresu terapii manualnej tkanek miękkich. Należy pamiętać, że cały indywidualny proces rehabilitacyjny planowany przez fizjoterapeutę jest w pełni dostosowany do stanu zdrowia pacjenta. Kiedy możliwe jest całkowite obciążanie zoperowanej stopy? Zazwyczaj symetryczne obciążanie kończyn dolnych ma miejsce w 6 tygodniu po zabiegu, ale tylko wtedy, gdy pacjent otrzyma zgodę od lekarza. Głównym celem całego procesu rehabilitacji jest wzmocnienie mięśni, a także poprawa stabilności zarówno kończyny dolnej, jak i całego ciała.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana