Jak wygląda sala symulacji ALS?
Symulacja jest stosowana od wielu lat w edukacji medycznej. Umożliwia ona rozwijanie umiejętności praktycznych. Pierwsze manekiny pozwoliły na naukę sztucznej wentylacji metodą usta-usta. Kolejne ułatwiały ćwiczenie nauki wykonywania zewnętrznego masażu serca oraz rozpoznawanie chorób kardiologicznych. Obecnie do symulacji wykorzystuje się najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, co zwiększa skuteczność poszerzania kompetencji.
Wyposażenie sali symulacji ALS
Sala ALS jest pomieszczeniem, które umożliwia przećwiczenie zaawansowanych procedur oraz czynności ratunkowych. Mają one przygotować studentów do wykonywania takich działań w warunkach szpitalnych. Jest ona wyposażona w sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych. Osoby uczące się mają szansę sprawdzić, w jaki sposób przywrócić samodzielną akcję serca oraz oddychanie u dzieci i dorosłych.
Sala symulacji ALS jest zatem specjalną przestrzenią edukacyjną, w której znajdują się:
- defibrylator,
- plecak ratowniczy,
- fantom ALS osoby dorosłej,
- fantom PALS dziecka,
- fantom PALS niemowlęcia,
- zestaw drobnego sprzętu medycznego.
Sprzęt medyczny jest dostosowywany do potrzeb personelu medycznego. Uczestnictwo w symulacji pozwala na wyeliminowanie ewentualnych zakłóceń, wypracowanie stanu skupienia studentów oraz nauczenia się pod presją czasu.
Sala jest przygotowywana w taki sposób, by w jak największym stopniu odzwierciedlała realne warunki pracy w szpitalu. Muszą się w niej zatem znaleźć te narzędzia i przedmioty, które na co dzień są wykorzystywane podczas ratowania pacjentów. W sali ALS ćwiczą na ogół:
- specjalizujący się lekarze,
- studenci medycyny,
- personel medyczny, który doskonali swoją wiedzę i umiejętności.
Jak pracuje się w sali ALS?
Jak wskazują specjaliści Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych, sala jest tworzona w taki sposób, by studenci nie rozpraszali się niepotrzebnymi bodźcami. Przyczynia się to do uzyskania wysokiego stanu skupienia oraz prawidłowego wykonywania kolejnych czynności.
Nowoczesna sala ALS jest sterowana komputerowo. Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczący się:
- zwiększają swoją kontrolę w zakresie dokładności wykonywanych czynności,
- nabierają wprawy w obsłudze sprzętu medycznego,
- ćwiczą procedury inwazyjne,
- oceniają i analizują różne sytuacje,
- sprawdzają skutki niewłaściwych decyzji.
Zajęcia w sali ALS to szansa na zmniejszenie zagrożenia dla pacjentów. Pozwalają na nabycie wiedzy praktycznej, która jest niezbędna w wysoce odpowiedzialnej pracy medyków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana