Jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy?
Czy wiesz, jak postąpić, gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia lub złamania otwartego? Szkolenie z pierwszej pomocy pozwala zdobyć teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności, dzięki którym będziesz umieć podjąć stosowne kroki w sytuacji zagrożenia. Jak wygląda szkolenie, które może uratować życie Tobie, Twoim pracownikom lub klientom? Poznaj szczegóły.
Jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy?
Szkolenie z pierwszej pomocy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Najpierw uczestnicy zajęć zdobywają podstawową wiedzę na temat potencjalnych sytuacji zagrożenia. Poznają również schematy działania, jakimi należy się kierować, gdy wystąpią m.in.:
zatrzymanie krążenia,
złamania,
utrata przytomności,
zakrztuszenia,
wstrząs anafilaktyczny,
oparzenia.
Następnie przechodzą do praktycznych ćwiczeń. Uczą się np. wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, użycia defibrylatora, przygotowania opatrunków. Zakres szkolenia należy dostosować do grupy, dla której są prowadzone zajęcia, ponieważ inne zagrożenia będą najczęstszymi w przedszkolu, a inne w zakładzie produkcyjnym. Firma protect4.pl specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń m.in. z pierwszej pomocy np. dla pracowników obiektów przemysłowych. Wybierając konkretny kurs, sprawdź, do jakiej grupy jest kierowany i jakie zagadnienia będą poruszane w jego trakcie.
Jakie umiejętności zdobywa się podczas szkolenia?
Uczestnicy zajęć zapoznają z aspektami prawnymi dot. obowiązku udzielenia pierwszej pomocy i tego, w jaki sposób zabezpieczyć siebie samych podczas ratowania życia innym. Szkolenia z pierwszej pomocy edukują też w zakresie tego, w jaki sposób ocenić stan poszkodowanego, jakie kroki podjąć w konkretnych sytuacjach, jak zabezpieczyć przytomną bądź nieprzytomną osobę czy w jaki sposób użyć defibrylatora, aby przywrócić prawidłowy rytm serca.
Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy
Pamiętaj, że pomoc przedmedyczna nie tylko ratuje życie, ale stanowi również obowiązek wynikający z przepisów prawa. Należą do nich m.in. z art. 209 ustawy kodeks pracy oraz art. 162 § 1 ustawy kodeks karny. Nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia może skutkować karą pozbawienia wolności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana