Jak wygląda USG prenatalne?
USG prenatalne należy do grupy badań diagnostycznych mających za zadanie wczesne wykrycie wad rozwojowych i genetycznych płodu. W czasie badania ultrasonograficznego, w zależności od trymestru ciąży, lekarz ocenia stopień rozwoju płodu. USG prenatalne jest badaniem nieinwazyjnym i powinno zostać wykonane każdej ciężarnej kobiecie. Dowiedz się, na czym dokładnie polega to badanie.
Czym jest i co sprawdza USG prenatalne?
W trakcie badania ultrasonograficznego lekarz jest w stanie ocenić:
wiek ciąży,
łożysko,
budowę narządów wewnętrznych,
rozwój kończyn i innych części ciała,
przezierność karkową,
budowę kości nosowej.
Przy USG prenatalnym lekarz oceni także ryzyko wad genetycznych i rozwojowych. Badanie to pozwala na wykrycie zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau. Dzięki niemu można rozpoznać wady narządów wewnętrznych, kończyn i cewy nerwowej.
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonywanie badań prenatalnych. Umożliwiają one szybkie i skuteczne podjęcie leczenia płodu jeszcze w łonie matki lub niezwłoczne jego podjęcie po narodzinach.
Kiedy należy wykonać USG prenatalne?
Pierwsze USG prenatalne wykonuje się między 11. a 14. tygodniem, drugie – przeprowadza się między 18. a 22. tygodniem, a trzecie między 28. a 32. tygodniem ciąży. USG prenatalne należy wykonać w szczególności:
u kobiet powyżej 35 roku życia,
u kobiet, które urodziły dziecko z wadą rozwojową lub chorobą genetyczną,
w przypadku uzyskania niepoprawnych wyników USG lub innych badań,
gdy występuje wysokie ryzyko wad rozwojowych wykryte przez lekarza ginekologa.
Badanie prenatalne jest jednym z ważniejszych badań w trakcie trwania ciąży, ponieważ pozwala uzyskać niezwykle istotne informacje o jej przebiegu.
Przebieg USG prenatalnego
USG prenatalne wykonywane jest w pozycji leżącej. Badanie przeprowadza się za pomocą sondy brzusznej, a czasem transwaginalnej. Lekarz do brzucha ciężarnej, pokrytego żelem, przykłada głowicę i porusza nią w celu uzyskania obrazu dziecka. Centrum Medyczne MAMI wykorzystuje najnowocześniejszą aparaturę i umiejętności wysoko wykwalifikowanej kadry lekarskiej, po to, aby uzyskać jakościowe badania umożliwiające pełną diagnostykę.
Przygotowanie do USG prenatalnego
USG prenatalne jest bezbolesne, nie jest badaniem inwazyjnym i nie wymaga szczególnego przygotowania. Jednak, w kwestii indywidualnej, lekarz może zalecić, aby pacjentka przyszła na badanie z pełnym pęcherzem moczowym lub powstrzymała się od spożycia pokarmów. Szczegóły dotyczące badania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana