Jak wyglądają formalności związane z oddaniem auta do skupu?
![Jak wyglądają formalności związane z oddaniem auta do skupu? Jak wyglądają formalności związane z oddaniem auta do skupu?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-264479-jak-wygladaja-formalnosci-zwiazane-z-oddaniem-auta-do-skupu.jpg)
Pojazdu, który jest w złym stanie technicznym, jazda nim jest niemożliwa, a koszty naprawy przewyższą jego wartość, możemy zgodnie z prawem pozbyć się na kilka sposobów. Jednym z nich jest oddanie go na skup złomu. Choć wydaje się to proste, wiąże się z pewnymi formalnościami i koniecznymi czynnościami. Kiedy i jakie samochody można zezłomować? O czym trzeba pamiętać?
Jakie samochody przyjmują skupy złomu?
Wyeksploatowany pojazd, którego naprawa będzie dużo droższa niż jego wartość, samochód po wypadku, zalaniu czy spaleniu – każdy z nich bez problemu przyjmie od nas skup aut. W dzisiejszych czasach posiadanie starego auta, w stanie technicznym pozostawiającym wiele do życzenia, jest zwyczajnie nieopłacalne. Ciężko go sprzedać w rozsądnej cenie, poruszanie się nim może być niebezpieczne, a koszty ubezpieczenia OC dla wiekowych modeli są najczęściej dość wysokie. W takiej sytuacji, oddanie lub sprzedaż pojazdu do skupu może być najrozsądniejszym wyjściem.
Jakie formalności wiążą się oddaniem pojazdu do skupu?
Aby cała procedura przebiegła legalnie, pojazd należy powierzyć tylko i wyłącznie skupom posiadającym odpowiednią koncesję, takim jak Auto skup w Trójmieście. Przed oddaniem samochodu na skup, należy dopiąć kilku formalności – wszystko zależy od tego, czy planujemy go sprzedać, czy zutylizować. W pierwszym wypadku, przeniesienie własności odbywa się na podstawie zawarcia z pracownikiem umowy kupna-sprzedaży. Po jej podpisaniu mamy obowiązek zgłosić zmianę właściciela do wydziału komunikacji oraz naszego ubezpieczyciela.
Jeśli pojazd chcemy zezłomować, udając się do wybranego punktu musimy mieć ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Warto również sprawdzić, czy auto ma czytelny numer VIN. W zamian powinniśmy otrzymać dwa egzemplarze dokumentów, potwierdzających zezłomowanie, które będą niezbędne do dalszych procedur. W ciągu 30 dni od oddania samochodu do skupu mamy obowiązek złożyć wniosek o jego wyrejestrowanie. Zrobimy to udając się do odpowiedniego wydziału komunikacji, na podstawie wydanego potwierdzenia o kasacji pojazdu. Za taką czynność poniesiemy opłatę w wysokości 10 zł. Ostatnią rzeczą, której trzeba dopilnować to zgłoszenie zaistniałej sytuacji do ubezpieczalni i zakończenie polisy OC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mada Części Samochodowe
Samochody - akcesoria, części zamienne - detal woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Limanowskiego 65/1