Jak wyrównać nasiąkliwość podłoża gruntowego?
Aby możliwe było rozpoczęcie prac budowlanych, konieczne jest precyzyjne sprawdzenie stanu podłoża. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie wykonanie wszelkich prac, które będą trwałe i solidne. W razie problemów z podłożem należy je naprawić, ponieważ pozostawienie go w złym stanie może zepsuć kolejne etapy pracy. W poniższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wyrównać nasiąkliwość podłoża gruntowego.
Przed przystąpieniem do różnych prac budowlanych należy ocenić nasiąkliwość podłoża. Można to zrobić za pomocą wody. W tym celu trzeba nią zwilżyć powierzchnię – jeśli szybko się wchłonie, to oznacza dużą nasiąkliwość. Natomiast jeśli woda będzie się wchłaniała bardzo wolno lub wcale to mamy do czynienia z niską nasiąkliwością, co okazuje się bardzo niepokojące.
Przedstawiciel firmy Immerbau zajmującej się produkcją specjalistycznych materiałów budowlanych podpowiada:
Podłoże gruntowe można również zbadać pod względem obecności pyłów. Wystarczy przetrzeć je suchą szmatką lub samą ręką, aby się o tym przekonać. Natomiast do sprawdzenia przyczepności powłok malarskich niezbędne jest nacięcie nożem i szybkie zerwanie przyklejonej później w tym samym miejscu taśmy samoprzylepnej.
Czym można wyrównać nasiąkliwość podłoża?
Jeśli po przeprowadzeniu badania nasiąkliwości podłoża okaże się, że konieczne jest jego wyrównanie, należy się zaopatrzyć w niezbędne produkty. Trzeba pokryć je odpowiednio dobranym płynem gruntującym, a następnie wylać masę samopoziomującą. Wykorzystywana jest ona nie tylko do wyrównywania, ale również do wygładzania powierzchni. Jej uniwersalne zastosowanie pozwala ją stosować do różnych rodzajów podłoża. Sprawdza się doskonale zarówno w przypadku parkietów, wykładzin dywanowych, jak i powierzchni ceramicznych.
Aby wyrównać nasiąkliwość podłoża gruntowego, należy właściwie dobraną zaprawę samopoziomującą wymieszać z wodą za pomocą specjalnego mieszadła elektrycznego. Proporcje trzeba dobrać w taki sposób, aby powstała jednorodna masa. W jej składzie nie mogą znajdować się żadne grudki, ponieważ mogłyby one utrudnić lub uniemożliwić pracę. Tak przygotowany środek warto odstawić na kilka minut, po czym jeszcze raz wymieszać. Dopiero wtedy nadaje się do użytku. Masę samopoziomującą należy wylać na odpowiednią grubość, a następnie rozprowadzić ją precyzyjnie za pomocą pacy metalowej. Potrzebny może okazać się również wałek kołkowy, którym możliwe jest usunięcie powstałych pęcherzyków powietrza. Po wykonaniu tych kroków możliwe jest kontynuowanie prac budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana