Jak zadbać o odpowiednią logistykę zamówień, prowadząc sklep internetowy?
Logistyka w sklepie internetowym ściśle łączy się z zarządzaniem i dystrybucją dóbr. Odpowiednia realizacja tego procesu wymaga od sprzedawcy wyboru sposobu dostarczenia towaru klientowi oraz kanałów dystrybucji. W jaki sposób usprawnić proces magazynowania, pakowania i wysyłki, aby klienci otrzymywali na czas właściwe zamówienia? Czy warto korzystać z usług specjalistów?
System dystrybucji towarów w sklepie internetowym ma kilka sfer funkcjonowania:
przestrzenną, czyli lokalizację podmiotów systemu oraz przepływ strumieni dóbr;
informacyjną, polegającą na przepływie informacji pomiędzy systemami ogniw uczestniczących w systemie;
organizacyjną, w której następuje organizacja procesów, czynności zachodzących w systemie (planowania, magazynowania, transportu itp.)
finansową tzn. wszelkiego rodzaju przepływy finansowe pomiędzy podmiotami systemu dystrybucji.
Odpowiednie współdziałanie wszystkich z wyżej wymienionych stref nowoczesnej logistyki e-commerce pozwala na skuteczne funkcjonowanie procesu dystrybucji, co w konsekwencji oznacza efektywne dostarczenie dóbr ze strefy produkcji i sprzedaży do finalnego odbiorcy produktów. Zastosowanie określonych instrumentów i podjęcie odpowiednich działań pozwala na spełnienie oczekiwań klientów, którzy są podstawowym generatorem zysków przedsiębiorstwa.
Centra dystrybucyjne i magazynowe: pomysł na efektywną obsługę zamówień
Obecnie bardzo często zauważa się zjawisko wykorzystywania centrów dystrybucji czy centrów logistycznych jako podmiotów kanałów dystrybucyjnych. Skorzystanie z usług firmy zajmującej się kompleksową obsługą magazynu, pakowaniem i wysyłką skraca czas obsługi zamówień i likwiduje problemy logistyczne. Przykładowo magazyn popularnego dystrybutora e-commerce Flex LS mieści się w Błoniu koło Warszawy, co umożliwia mu sprawne działanie na obszarze całej Polski. Dzięki odpowiedniej lokalizacji następuje optymalizacja kosztów. Łączenie jednostkowych ładunków różnych klientów, odpowiedni dobór transportu oraz przede wszystkim trasy to wszystko wpływa na usprawnienie zadań transportowych. Z kolei lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej przyczynia się do zmniejszenia kosztów stałych w całkowitych kosztach zapasów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana