Jak zapewnić odpowiedni rozród trzody chlewnej?
![Jak zapewnić odpowiedni rozród trzody chlewnej? Jak zapewnić odpowiedni rozród trzody chlewnej?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-143994-jak-zapewnic-odpowiedni-rozrod-trzody-chlewnej.jpg)
Opłacalność hodowli trzody chlewnej w dużej mierze uzależniona jest od liczby odhodowanych prosiąt. Prawidłowy rozród trzody i opieka poporodowa wymagają od producenta dużego doświadczenia, wiedzy i doskonałej organizacji pracy. Jak przygotować chlewnię przed porodem? Jak zadbać o zwierzęta w okresie poporodowym? W poniższym tekście spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania.
Kojce porodowe dla loch
Około tygodnia przed oproszeniem lochy przeprowadza się do kojców porodowych, które powinny znajdować się w osobnym budynku, a przynajmniej w odgrodzonej części chlewni. Lochy potrzebują spokoju, w przeciwnym razie poród może się opóźnić.
Porodówka musi być wyposażona tak, by zapewniać odpowiednie warunki i lochom, i prosiętom – dlatego używa się tutaj specjalnych kojców, które są jednocześnie łatwe w sprzątaniu i bezpieczne dla młodych. Zwierzęta w chlewni porodowej wymagają stałego dostępu do wody i ciepła, niezbędnego dla zdrowego wzrostu prosiąt. W związku z tym kojce porodowe wyposaża się w maty grzewcze; w ofercie wyposażenia do chlewni Wesstron dostępne są maty, które można łączyć z systemami rusztowymi lub nakładać na ruszt. Konstrukcja kojca porodowego powinna ułatwiać zadawanie paszy do karmników, a prosiętom – dostęp do sutków lochy.
Porodówka musi być nie tylko dobrze wyposażona, ale też prawidłowo przygotowana. Przed wprowadzeniem loch do kojców porodowych należy je dokładnie wyczyścić, zdezynfekować, a całe pomieszczenie wywietrzyć, zadbać o świeżą ściółkę i uruchomić ogrzewanie.
Odchowalnia dla trzody chlewnej
Prosięta odstawiane są od lochy w okresie od 3 do 8 tygodni od urodzenia, jednak dokarmianie stałą paszą można zacząć już w pierwszym tygodniu życia. Ważnym zadaniem hodowcy w momencie odstawienia jest ograniczenie stresu prosiąt, który prowadzi do osłabienia odporności zwierząt i spowolnienia wzrostu. Dlatego należy przyuczać je do pobierania stałej paszy jeszcze przy matce – np. z wykorzystaniem dokarmiacza dla prosiąt, który pozwala na regulowanie wielkości dawki – a następnie utrzymywać tę samą mieszankę przez kilka dni po odstawieniu prosiąt.
W odchowalni również trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę; w utrzymaniu ciepła pomogą budki dla prosiąt. Dla bezpieczeństwa zwierząt w odchowalni zaleca się stosowanie systemów na rusztach z tworzyw sztucznych. Jeśli prosięta mają być karmione suchą paszą (co ułatwia utrzymanie higieny), na początku podaje się ją zwierzętom do woli. W takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć odchowalnię w automatyczne karmniki skrzynkowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana