Jak zaprojektować legowisko dla bydła?
O hodowane zwierzęta należy odpowiednio dbać. Przejawem takiej troski jest choćby zapewnienie każdej krowie odpowiednio dużego miejsca do spania i odpoczynku. Tylko wybrane, właściwie zaprojektowane legowiska dla bydła są w stanie należycie spełnić swoje zadanie. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat zasad ich wykonywania, jesteś we właściwym miejscu. Najważniejsze dane dotyczące tego zagadnienia znajdziesz w tym tekście.
Najważniejsze zasady obowiązujące przy projektowaniu legowisk dla bydła
Przed przystąpieniem do projektowania legowisk trzeba zwrócić uwagę na ilość bydła mlecznego znajdującego się w oborze, a także na rodzaj wybranego chowu (wolnostanowiskowy bądź uwięziowy). Nie bez znaczenia jest także stosowany system karmienia zwierząt i usuwania ich odchodów. Przy projektowaniu stanowiska dla krów kluczową rolę odgrywa ponadto dobór odpowiednich rozmiarów. Przyjmuje się, że w przypadku miejsc ograniczonych trwałą przeszkodą w postaci choćby ściany legowisko usytuowane pomiędzy nią a kanałem gnojowym powinno mieć długość odpowiadające dwukrotnej wysokości danej krowy w krzyżu i szerokość równą szerokości zwierzęcia w guzach biodrowych pomnożonej przez 2. Dla otwartych stanowisk natomiast optymalnym wyjściem jest zapewnienie im długości na poziomie 1,8 wysokości krowy w krzyżu.
Jaki materiał wybrać na ściółkę?
Osoba projektująca legowiska dla zwierząt zazwyczaj stoi też przed dylematem odnoszącym się do doboru właściwej ściółki. W większości przypadków można wybierać pomiędzy organicznym i nieorganicznym materiałem do ścielenia. Specjaliści z takich firm, jak producent usuwaczy obornika P. W. Agrounima, wskazują, że do o tych pierwszych zalicza się:
słomę – stosowaną w całości lub pociętą na sieczkę; zrobiona z niej ściółka świetnie chroni zwierzęta przed zimnem;
trociny – surowiec poddany obróbce termicznej doskonale wchłania wilgoć oraz przykre zapachy; wskazane jest, aby do ścielenia legowisk wykorzystywać materiał pochodzący z miękkiego drewna (lipowego albo sosnowego);
separat – zrobiony z frakcji stałej gnojowicy odzyskanej przy użyciu separatora.
Drugą kategorię reprezentują natomiast gumowe materace. Należy wybierać grube i miękkie modele pokryte antypoślizgową powłoką. Do ścielenia legowiska nadaje się również piasek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana