Jak zarobić na nadwyżkach magazynowych?
Nadwyżki magazynowe to stan, w którym towar przez dłuższy czas nie zostanie wypchnięty na rynek i sprzedany – zamiast tego zalega na półkach magazynowych. Każde przedsiębiorstwo produkcyjne powinno unikać takich sytuacji, a jeśli już zaistnieją, starać się jak najszybciej rozwiązać problem. Co można zrobić, by pozbyć się nadwyżek i jeszcze na tym zarobić?
Kiedy powstają nadwyżki w magazynie?
Nadwyżki magazynowe mogą stać się problemem przedsiębiorstw działających w każdej branży, a ich powstawanie zazwyczaj ma kilka różnych przyczyny. Zazwyczaj wiąże się z faktem, że produkty cieszą się największym zainteresowaniem nabywców przez pewien określony czas – jeśli nie zostają sprzedane, najpewniej pozostaną w magazynie. Przykładem są tu m.in. artykuły szkolne, które najwyższą sprzedaż zaliczają na przełomie sierpnia i września, czyli na początku roku szkolnego. Inny przykład to ubrania i akcesoria, szczególnie te markowe i zaliczające się do odzieży sezonowej – np. kąpielówki, szorty, okulary słoneczne czy kurtki zimowe. Jeśli nie sprzedadzą się w sezonie, to w następnym będą już niemodne i nie znajdą nabywców. Pozostałe przyczyny powstawania nadwyżek magazynowych to m.in. niekorzystny stosunek ceny do jakości towaru, niesprzyjające uwarunkowania gospodarcze, zmieniające się przepisy regulujące rynek, słaba promocja czy też niewłaściwie zarządzanie magazynem.
Jak zarobić na nadwyżkach?
Zaleganie towaru w magazynie to sytuacja niekorzystna dla producenta, ponieważ nie czerpie on z nich żadnego zysku, a przy tym ma ograniczone możliwości produkcji nowych wyrobów (one również muszą być gdzieś przechowywane) i ponosi koszty magazynowania niechcianych produktów. Dlatego warto jak najwcześniej się takich nadwyżek pozbyć – najlepiej zarabiając przy tym. Jak to zrobić? Optymalnym wyjściem jest skorzystanie z usług skupu stoków magazynowych, takiego jak firma Maxx10Group. Czy można w ten sposób zarobić? Ceny skupu są zazwyczaj dość niskie w porównaniu do ceny rynkowej produktu, niemniej uzyskane w ten sposób pieniądze nierzadko pozwalają w dużej części pokryć koszty przyszłej produkcji oraz rozwoju przedsiębiorstwa. Dodatkowy zysk wypływa z faktu, że przedsiębiorca po zbyciu niechcianego towaru przestaje ponosić koszty jego magazynowania i może skupić się w pełni na prowadzeniu swojej normalnej działalności. Alternatywą dla skupu jest sprzedaż stoku po promocyjnych cenach klientom biznesowym lub detalicznym, jednak proces czyszczenia magazynu trwa wtedy dość długo – a to oznacza utrzymanie kosztów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana