Jak zoptymalizować koszty zakupu energii?
Optymalizacja kosztów zakupu energii to proces, który w związku ze wzrostem cen energii wdraża większość przedsiębiorstw z różnych branży przemysłu, a także jednostek samorządu terytorialnego, m.in. gminy. Istnieje kilka sposobów na obniżenie kosztów energii. Jak można to osiągnąć i dlaczego tak ważne jest wdrażanie zmian w gospodarowaniu energią elektryczną?
Dlaczego konieczne jest optymalizowanie kosztów zakupu energii?
W większości przedsiębiorstw koszt zakupu energii stale rośnie nie tylko z powodu wzrostu jej cen, ale też z innych przyczyn. Rośnie również zapotrzebowanie na energię elektryczną, ze względu na rosnącą ilość maszyn i urządzeń wymagających energii. Razem z rozwojem gospodarczym i technologicznym, popyt na energię będzie stale rosnąć, dlatego tak ważne jest stałe analizowanie jego zużycia i wdrażaniem rozwiązań pozwalających na ograniczenie kosztów.
W jaki sposób firmy mogą optymalizować koszty zakupu energii?
Przedsiębiorstwa mogą obniżyć koszty zakupu energii przez zmniejszenie zużycia prądu. Sposobem na to jest m.in. optymalizacja procesów technologicznych. Można wykonać ją poprzez korzystanie z energooszczędnych maszyn i oświetlenia. Inna możliwość to inwestycja we własne źródła energii, np. w panele fotowoltaiczne. Alternatywnym rozwiązaniem jest zmiana grupy taryfowej energii, tzn. korzystanie z najbardziej energochłonnych urządzeń w godzinach, w których zakup energii jest tańszy. Nie tylko firmy poszukują sposobów na optymalizację kosztów zakupu energii. Zajmują się tym również gminy, na które nałożony jest obowiązek planowania energetycznego.
Czym jest planowanie energetyczne?
Planowanie energetyczne to obowiązek gmin, nałożony na nie przez prawo energetyczne. Mają one szereg obowiązków planistycznych obejmujących przygotowanie dokumentacji dotyczącej zaopatrzenia w energię przez okres przynajmniej 15 lat. W opracowaniu planu, gminy mogą korzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, np. Nowa Energia Doradcy Energetyczni sp.j. z Katowic. Przygotowany projekt musi zawierać m.in. informacje o przewidywanym zapotrzebowaniu na energię i nośnikach energetycznych, inwestycjach w przedsięwzięcia racjonalizujące użytkowanie energii oraz możliwości dotyczące wdrożenia środków poprawy efektywności energetycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana