Jak zwalczyć chwasty jednoliścienne w rzepaku?
Rzepak ozimy jest jedną z najważniejszych roślin, uprawianych w gospodarstwach rolnych - plasuje się na drugim miejscu, zaraz po zbożach. Zagrożenie dla prawidłowego rozwoju rzepaku stanowią chwasty jednoliścienne (np. perz właściwy) oraz samosiewy zbóż (przedplonu). Należy zwalczać je jesienią. W innym wypadku chwasty będą zabierać rzepakowi drogocenne składniki pokarmowe, przestrzeń, światło i wodę. Jak pozbyć się chwastów jednoliściennych?
Charakterystyka chwastów jednoliściennych
Popularnym i często spotykanym chwastem jednoliściennym, zaburzającym rozwój rzepaku ozimego, jest perz właściwy. Owo zielsko może zmniejszyć plony rzepaku nawet o 30%. Rolnicy powinni uważać także na owies głuchy, miotłę zbożową, chwastnicę jednostronną, wyczyniec polny, życicę wielokwiatową czy włośnicę silną.
Kiedy zwalczać chwasty?
Najlepszą porą na odchwaszczenie rzepaku jest wczesna jesień. Obowiązuje główna zasada: im później zacznie się zabieg środkami ochrony roślin (herbicydami), tym większe ryzyko strat w plonach rzepaku. Niektórzy rolnicy decydują się na dodatkowe odchwaszczenie rośliny wiosną, jednak takie działanie ma tylko charakter interwencyjny. Odpryski na chwasty najskuteczniej zwalczają zielsko we wczesnych fazach jego rozwoju.
Oprysk na chwasty – remedium na chwasty
Oprysk na chwasty, czyli środki ochrony roślin, powinno się stosować jesienią. Chwasty jednoliścienne i jednoroczne trawy najszybciej rozrastają się podczas ciepłej jesieni i początków zimy. Chwasty korzystają z nawozów. To konkurencja dla rzepaku w walce o składniki pokarmowe, dostęp do światła, wody. Obecność chwastów zaburzy prawidłowy rozwój rzepaku, który wiosną nie nadrobi już zaległości wzrostowych z jesieni.
Brak wczesnej interwencji spowoduje intensywny rozwój chwastów jednoliściennych, które będzie trudno usunąć wiosną. Warto pamiętać, że osłabiony i zachwaszczony rzepak jest bardziej wrażliwy na substancje czynne, zawarte licznie na chwastach jednoliściennych.
Środki ochrony roślin (opryski) to najczęściej preparaty oparte o substancję czynną – propachizafop. Należy stosować je w różnych dawkach, np. 0,5-0,7 l/ha na samosiewy zbóż. Warto skusić się także na środki stworzone na bazie innych substancji czynnych – fluazyfopu-P-butylowego, kletodymu, propyzamidu. Ostatni preparat rozkłada się pod wpływem światła, dlatego warto stosować go w nieco późniejszym, chłodniejszym okresie.
Dobrej jakości środki ochrony roślin można nabyć dzięki firmie Agromarket Wiewiecko, która zajmuje się kompleksową obsługą rolnictwa, m.in. sprzedażą i serwisem maszyn rolniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana