Jaką funkcję pełni notariusz przy zawieraniu przedwstępnych umów sprzedaży nieruchomości?
W umowach przedwstępnych strony deklarują zawarcie określonej umowy w przyszłości. Dokument ten powinien zawierać postanowienia ostatecznej umowy. Zwykle są zawierane w chwili, gdy szczegóły zostały już ustalone, ale z różnych względów strony nie mogą podpisać przyrzeczonego dokumentu natychmiast. Z reguły nie trzeba sygnować takiej umowy przed notariuszem, ale jest to korzystna opcja. Jakie ma zalety?
Czym jest umowa przedwstępna?
Zgodnie z prawem nie ma konieczności, aby zawierać umowę przedwstępną przed notariuszem. W praktyce jednak jest to korzystniejsze rozwiązanie dla każdej ze stron. Przy zwykłej umowie pisemnej, nawet gdy będzie sporządzona przez prawnika, nie można sądownie domagać się wywiązania z umowy w chwili uchylenia się przez jedną ze stron od obowiązku. Można tylko wystąpić z roszczeniem o wypłatę odszkodowania. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy zawierana jest umowa notarialna.
Na podstawie aktu notarialnego kupujący może żądać umieszczenia wpisu roszczenia w księdze wieczystej podmiotu nieruchomości. To z kolei zabezpiecza stronę przed sytuacją, gdy właściciel sprzeda nieruchomość komuś innemu – co jest możliwe przy zawarciu zwykłej umowy pisemnej. Poza tym, w przypadku niedotrzymania warunków przez jedną ze stron, można dochodzić swoich praw przed sądem.
Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?
Zwykle podpisywana jest w chwili zakupienia nieruchomości. Wtedy zawiera zobowiązania właściciela do sprzedaży obiektu za określoną cenę, a także przyrzeczenie zainteresowanej osoby do jej zakupu. Podpisanie takiej umowy sprawia, że każda ze stron zabezpiecza się przed nieuczciwością drugiej na wypadek, gdyby wystąpiła próba uchylenia się od obowiązku sfinalizowania kontraktu. W przygotowaniu takiego dokumentu pomaga m.in. Kancelaria Notarialna Pauliny Łukasiewicz, która dba o bezpieczeństwo swoich Klientów.
Dlaczego warto podpisać notarialną umowę przedwstępną?
W przypadku aktu notarialnego podważenie umowy nie będzie takie łatwe. Ten dokument daje bezpieczeństwo transakcji. Mając go, zyskuje się pewność, że umowa jest sporządzona zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Dodatkowo upoważnia do późniejszego dochodzenia przed sądem swoich praw. Warto brać pod uwagę możliwości, jakie daje sporządzenie takiej umowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana