Jaką zabudowę przydomowych śmietników możemy wybrać?
Altany i wiaty śmietnikowe to niezbędne wyposażenie na każdym osiedlu. Odpowiednie zabudowy spotkać można również przy prywatnych posesjach. Takie rozwiązania na pewno pomagają zachować porządek i stanowią estetyczne rozwiązanie, pozwalające ukryć kubły na śmieci. Wiaty śmietnikowe przy osiedlach różnią się zapewne od rozwiązań zaprojektowanych dla domków jednorodzinnych. W obu jednak przypadkach ich rola jest podobna.
Zabudowy osiedlowych śmietników
Osiedlowe śmietniki powinny być odpowiednio zabudowane. Przemawia za tym potrzeba estetyki, ale również względy bezpieczeństwa. Przede wszystkim ich rolą jest odseparowanie pojemników na śmieci. Zarządy wspólnot mieszkańców i inne osoby zarządzające nieruchomościami mają do wyboru wiaty i zadaszenia zamknięte lub półotwarte. Ściany tych budowli mogą być zabudowane poliwęglanem, metalową kratą, siatką, blachą lub nawet drewnem.
Do produkcji śmietnikowych wiat, firmy, takie jak Zakład Ślusarsko-Spawalniczy Andrzej Kojara, używają ocynkowanych profili stalowych, bo tylko wtedy można mieć pewność, że konstrukcja jest zabezpieczona zarówno przed atakami wandalizmu, jak i przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Obudowane ściany pozwalają ukryć nieatrakcyjną wizualnie zawartość. Natomiast zadaszenia często bywają zbudowane z materiałów przepuszczających światło, takich jak poliwęglan lub szkło hartowane.
Altana bądź zadaszenie mogą mieć również zamykane na klucz bramy lub furtki, gdzie producent dostarcza sporą liczbę takich samych kluczy, po jednym na każdą rodzinę. Stwarza to komfortową sytuację, gdzie niemożliwe jest podrzucanie, śmieci z innych osiedli lub przebywanie w śmietnikach osób spożywających alkohol.
Zabudowy śmietników przy domach jednorodzinnych
Zabudowy przydomowych śmietników różnią się od tych osiedlowych głównie rozmiarem, jednak ich mniejszy rozmiar pozwala na więcej inwencji w projektowaniu. Niemniej jednak zabudowa śmietnika przydomowego powinna być skromna, ale też funkcjonalna. Najlepiej, aby nie rzucała się zbytnio w oczy i była stylowo zbliżona do reszty zabudowań gospodarczych na posesji.
Aby dobrze ukryć zabudowę śmietnika, można użyć desek z palet i odpowiednio je pomalować. Najlepiej o umiejscowieniu zadecydować przed urządzeniem ogrodu.
Bardzo dobrym pomysłem jest wkomponowanie śmietnika w ogrodzenie, gdzie są dwie furtki – jedna od strony domu, a druga od ulicy. Jest to bardzo wygodne wyjście i nie powoduje zamieszania z przeciąganiem pojemników w dniu odbioru śmieci przez firmę komunalną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana