Jaki mulczer wybrać – z zębem stałym czy obrotowym?
Mulczer, jako urządzenie sprawdza się przy wykonywaniu wielu różnych czynności. Z ich pomocą można bez najmniejszego wysiłku pozbyć się m.in. zarośli, runa leśnego, zdrewniałych części roślin i różnych elementów drewna. Mulczery leśne znajdują zastosowanie przede wszystkim w lesie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je również do utrzymywania np. pól uprawnych. Czym się wyróżniają?
Czym się kierować wybierając mulczery?
Wybór noży mulczerów zależy przede wszystkim od specyfiki prowadzonych prac i wymagań użytkownika. Maszyny ze stałym zębem wyróżniają się ogromną wytrzymałością konstrukcji. To doskonałe rozwiązanie dla tych użytkowników, którzy planują wykonywanie częstych prac w trudnych warunkach. Mulczery obrotowe to natomiast nieco lżejsze maszyny, które wyróżniają się mniejszym zapotrzebowaniem na moc. Pracują na większych szerokościach, niż te z zębem stałym i charakteryzują się większą wydajnością. Obrotowe zęby przy nadmiernym obciążeniu chowają się w główny wał. Mulczery leśne wyposażone w tego typu zęby, to maszyny, których mechanizmy napędowe są odpowiednio zabezpieczone.
W jaki sposób działają mulczery?
Mulczer to urządzenie, które pozwala szybko i precyzyjnie rozdrobnić pokos na niewielkie fragmenty. Można je następnie pozostawić na podłożu, ponieważ jako drobne elementy, ulegną szybkiemu rozkładowi, stanowiąc doskonały nawóz dla pozostałych roślin. Mulczery bijakowe rozdrabniają zbieraną roślinność za pomocą energii kinetycznej na krawędzi tnących noży. Znajdujące się spiralnie na obwodzie zęby dość szybko obracające się, uderzają w ścięte kawałki roślin. Takie urządzenia oferuje m.in. producent mulczerów ORKAN, który dba o to, aby każde urządzenie usprawniało wykonywane prace.
Dlaczego warto stosować mulczery?
Mulczery ze stałym zębem to urządzenia, które są niezbędne w sytuacji, gdy podejmuje się oczyszczanie i rekultywację zarośniętego terenu. Maszyny skutecznie kruszą drewno i większe rośliny, co z kolei ułatwia przeprowadzenie prac rolnych i leśnych. Tego typu urządzenia sprawdzają się także w roli mulczerów do kukurydzy. Wykorzystując te maszyny, można równomiernie rozdrobnić i rozrzucić materię po polu, co umożliwia szybki rozkład. Dużą zaletą mulczerów do kukurydzy jest fakt, że pozwalają zmniejszyć cząstki masy pożniwnej oraz skrócić rżyska, co ułatwia późniejsze uprawki pożniwne. Warto wybierać mulczery, które pochodzą od renomowanych producentów dbających o każdy szczegół wykonania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana