Jakie metale kolorowe są przyjmowane w punktach skupu?
Skup złomu to miejsce, do którego można przynieść różnego rodzaju metalowe odpady. Jest to świetny sposób nie tylko na posprzątanie podwórka, czy nawet ulicy (metalowe puszki po napojach także się nadają!), ale także na pomoc planecie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie metale są chętnie przyjmowane. Jak zatem wygląda lista metali, które bez problemu można zanieść do skupu złomu?
Podstawowe informacje na temat metali kolorowych
Metale kolorowe to wszystkie metale lub stopy metali, które nie zawierają żelaza. Do tej kategorii zaliczają się więc m.in.: aluminium, miedź, cynk, cyna czy mosiądz. Wyróżnia się także metale kolorowe szlachetne: złoto, srebro i platyna, które są szczególnie pożądane w skupach złomu stalowego. Mimo że każdy z tych metali ma swoje własne, unikalne właściwości, łączy je to, że są świetnymi przewodnikami ciepła. Oprócz tego wiele z nich można poddawać recyklingowi niezliczoną ilość razy, co jest zdecydowanie korzystne dla planety — nie trzeba wydobywać nowych surowców, a wystarczy przerobić te już znajdujące się w obiegu. Oczywiście sam proces ich przerobienia będzie się różnił w zależności od metali.
Metale kolorowe, które można oddać do skupu złomu
Większość metali kolorowych zostanie bez problemu przyjęta w skupie złomu. Oto lista najpopularniejszych z nich:
miedź,
cynk,
aluminium,
cyna,
ołów,
brąz,
mosiądz,
kobalt,
srebro,
złoto,
wolfram.
Spośród wyżej wymienionych metali, najdroższe będzie oczywiście złoto, za które niektóre punkty oferują nawet 150 zł/kg. Nieco tańsze będą srebro i platyna, jednak wciąż zdecydowanie opłaca się je oddać. Jeśli chodzi zaś o metale nieszlachetne, w cennikach przoduje cyna, która może kosztować nawet 60 zł/kg. Ze względu na powszechność występowania, najtańsze będzie aluminium — które także najciężej zebrać ze względu na swoją wagę.
Co można oddawać do skupu złomu?
Oczywiście, do skupu złomu nie trzeba przynosić jedynie blach czystego metalu. Wiele skupów, także Gałązka Recykling, przyjmuje takie rzeczy jak:
miedziane kable i przewody,
zasilacze do komputerów z telefonów,
uchwyty i gałki wykonane z mosiądzu,
mosiężne przedmioty codziennego użytku, na przykład stare tace czy czajniki,
chłodnice i silniki samochodowe,
żaluzje z aluminium.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana